X

XVIII Niedziela Zwykła

Wj 16,2-4.12-15 Bóg daje cudowny pokarm
Ef 4,17.20-24 Przyoblec się w człowieka nowego
J 6,24-35 Kto przychodzi do Chrystusa, nie będzie łaknął

W ubiegłą niedzielę usłyszeliśmy o pokarmie dającym życie wieczne. Dziś możemy głębiej wejść w tę tajemnicę. Jak czytamy w Księdze Wyjścia, Izraelici, choć są wyprowadzeni z niewoli, nie doświadczają radości. Są bardzo niezadowoleni i skupieni na własnych potrzebach, jakby zapomnieli o Panu Bogu.
Podobnie w Ewangelii ci, którzy przychodzą do Pana Jezusa, są zainteresowani głównie pokarmem doczesnym, a Jezus ofiaruje siebie – Pokarm na życie wieczne. Święty Paweł zachęca nas, abyśmy chętnie przyjmowali łaski nadprzyrodzone, które pozwalają nam stać się nowym człowiekiem w Chrystusie. Abyśmy szukali przede wszystkim tego, co Pan Bóg pragnie nam ofiarować, nie zatrzymując się na naszych niedostatkach, smutku i braku radości, wysłuchajmy słowa, które dziś otrzymaliśmy od Pana.

1. Rozpoczęliśmy miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia. Głęboko wierzymy, że nasze wyrzeczenie połączone z darem modlitwy przyczyni się do kształtowania trzeźwego społeczeństwa i będzie wsparciem dla upokarzanych przez problem alkoholowy. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

2. „Powstanie warszawskie to nie tylko wspomnienie, to całe nasze życie” – powiedział ks. bp Edward Materski, który uczestniczył w nim jako seminarzysta i niósł pomoc duszpasterską. Módlmy się za wszystkich, którzy przez 63 dni powstania warszawskiego walczyli o wolność Warszawy i ojczyzny. Pamiętajmy o nich, o bohaterstwie powstańców w 77. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego.

3. Jutro odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Przypominamy, że warunkiem jego uzyskania jest nawiedzenie jakiegokolwiek parafialnego kościoła i odmówienie w nim modlitwy przynajmniej Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii św. tego dnia lub w jego pobliżu, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz wyzbycie się przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Odpust ten można uzyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nienaprawione.

4. W środę, 4 sierpnia, w liturgii wspominamy Świętego Jana Marię Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.

5. W piątek będziemy świętować tajemnicę Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

6. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich, którzy pielgrzymują na Jasna Górę.

7. Zapraszamy na Różaniec Błagalny i Litanię do św. Józefa o ustanie epidemii, z prośbą o zdrowie dla chorych i o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla służb medycznych, sanitarnych i mundurowych codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

8. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji Ojczyzny: o godz.17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec święty oraz czuwanie modlitewne.

9. W tym tygodniu dni eucharystyczne:
• w czwartek zapraszamy na godzinę świętą na godz. 17.00. Pamiętajmy, że takich będziemy mieli kapłanów, o jakich będziemy się modlili i jakich będziemy wspierali modlitwą. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy organizują się i tworzą margaretki, czyli grupy modlitwy za kapłanów i za wszystkie ofiarowane Msze Święte za kapłanów i o powołania..
• w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza Święta po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.
• W sobotę - nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 - nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną.

10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma.

11. W przyszłą, drugą niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

12. Dzisiaj na godz.19.00 na kolejny koncert w ramach XXXIX Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Adam Chorosiński – organy, Elżbieta Rosińska – akordeon i Mirosław Pachowicz – fagot. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny, ostatni już w tym roku, koncert będzie w niedzielę 15 sierpnia.

13. Msza św. za ++ z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i ++Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.18.00, W intencji dziękczynnej od uczestników pielgrzymki Apostolstwa Dobrej Śmierci do Kalwarii Pacławskiej, Świętego Krzyża, Sandomierza, Gietrzwałdu i Zielonki Pasłęckiej w środę o godz.18.00, za +Joannę Stefanowską ofiarowana od Pracowników Leroy Merlin w piątek o godz.18.00, w intencji Bractwa Przemienienia Pańskiego w piątek o godz.18.00,

14. W minionym czasie odeszły po nagrodę do Pana śp. Renata Grabiec z Gdańska i śp. Gertruda Szlas z Os. XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu - Dobry Jezu…

W TYM TYGODNIU PATRONUJE NAM:
• w środę 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, gorliwy duszpasterz, patron proboszczów.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w naszych codziennych poczynaniach – Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze