Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 17.07.2022

 XVI  Niedziela Zwykła

Rdz 18,1-10a Abraham przyjmuje Boga

Kol 1,24-28 Cierpiąc z Chrystusem, dopełniamy Jego dzieła

Łk 10,38-42 Marta i Maria przyjmują Chrystusa

Nasze codzienne życie wypełniają różne troski i niepokoje. Wtedy często na arenę naszego życia wkracza Bóg, jak w przypadku Abrahama. Objawia się mu w najbardziej krytycznym dla niego momencie, w najgorętszej porze dnia. Patriarcha jest zmęczony i pogrążony w myślach o niespełnionym ojcostwie. Mimo to przyjmuje w gościnę tajemniczych wędrowców, którzy pozostawiają swój ślad w jego rodzinie. Codzienne troski przepełniały też serce Marty, która gościła w swoim domu Jezusa wraz z Marią i Łazarzem. To spotkanie z przyjaciółmi pokazuje, że każdy człowiek jest powołany, by towarzyszyć Jezusowi w uczcie, obdarowywać Go dobrymi czynami i z miłością kontemplować Jego oblicze. Z uwagą wsłuchajmy się w to, co ma nam dziś do powiedzenia Bóg w swoim Słowie. 

 1. Dzisiaj odpust w Sianowie. O godz.7.00 z kolegiaty wyruszyła piesza pielgrzymka. Suma o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny. Serdecznie zachęcamy do udziału w Uroczystościach Odpustowych przez całą oktawę – program szczegółowy jest wywieszony w gablocie – a szczególnie zapraszamy w poniedziałek, 18 lipca, którego liturgii będzie przewodniczyć nasza Parafia. Autobus będzie podstawiony o godz.17.20 przy kościele, powrót ok. godz.22.00.
 2. W piątek, 22 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Marii Magdaleny, patronki dobrej przemiany. Magdalena, wierna uczennica Chrystusa, była przy Jego śmierci i pierwsza ujrzała Go po zmartwychwstaniu wczesnym rankiem dnia paschalnego (Mk 16,9). Jej kult w całym Kościele zachodnim rozpowszechnił się od XII wieku. Od początku patronuje też Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała Święta Siostra Faustyna, a szczególnie dziewczętom i kobietom potrzebującym moralnego odrodzenia, wychowaniem których zajmują się siostry. 
 3. W sobotę, 23 lipca, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętej Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Bogiem. Święty Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas umiłował.
 4. Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 24 lipca 1919 roku uchwalił ustawę o Policji Państwowej, która jako organ wykonawczy władz państwowych i samorządowych, po latach zaborów i niewoli, miała zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Praca policjanta/ a tak naprawdę służba/ jest dzisiaj szczególnie trudna i niebezpieczna, dlatego potrzebna jest im nasza modlitwa i życzliwość. To piękna okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim policjantom, za ich poświęcenie jak i ich rodzinom i bliskim. Zapraszamy na Mszę Świętą z okazji Święta Policji w intencji naszych Policjantów i Policjantek oraz za pracowników cywilnych Policji Komendy Powiatowej w Kartuzach oraz o Boże błogosławieństwo dla Członków ich Rodzin w piątek o godz.8.00 w kolegiacie.
 5.  Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.
 6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.
 7. W przyszłą niedzielę 24 lipca na godz.19.00 na XL Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: „Solo i w duecie” – Karol Hilla – organy i Carlos Pena Montoya – harfa. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 7 sierpnia. 
 8. Wzorem ubiegłych lat, także i w tym roku, wyrusza Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Również Grupa Kartuska ma możliwość przyłączyć się do pątników, niosących intencje swoje i swoich najbliższych do tronu Jasnogórskiej Pani. Wspólną wędrówkę rozpoczniemy dnia 29 lipca Mszą Świętą w kolegiacie. Więcej informacji na profilu Facebook Grupy Kaszubskiej oraz na spotkaniu organizacyjnym. Zapraszamy  serdecznie do udziału we wspólnym pielgrzymowaniu. Przewodnikiem Grupy Kartuskiej będzie Ks. Tomasz Mizyk – wikariusz Parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Zachęcamy do złożenia intencji na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a złożonymi ofiarami pragniemy wesprzeć Pielgrzymów – intencje te polecane będą w czasie Nowenny odmawianej każdego dnia w czasie pielgrzymki. Intencje można składać do skrzynki wystawionej na stoliku przy wyjściu do spowiednicy.
 9. Msza Święta z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Członków II Róży Ojców o potrzebne łaski dla ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii    w piątek o godz.18.00                           
 10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg”, „Apostolstwa Chorych” oraz  jest jeszcze aktualny  „Pielgrzym”.
 11. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę w czasie kolekty na nasze parafialne inwestycje, które wyniosły 9216 zł, 40 dolarów, 70 koron czeskich i 2 pence. Serdeczne Bóg zapłać!
 12. Apostolstwo Dobrej Śmierci przypomina wszystkim uczestnikom pielgrzymki, która odbędzie się w tym tygodniu do Zamościa  i Lublina, że pielgrzymowanie rozpoczniemy Mszą Świętą    we wtorek  19 lipca o godz.5.30  w kolegiacie.  
 13. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Maria Sadowska z Os. XX Lecia, a pogrzeb śp. Anny Lehman z Kalisk w poniedziałek w kościele św. Kazimierza o godz.13.00    – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…    

W tym tygodniu patronują nam:

– piątek, 22 lipca – Święta Maria Magdalena (I w.), uczennica Jezusa, Apostołka Apostołów;

– sobota, 23 lipca – Święta Brygida (1303-1373), zakonnica, współpatronka Europy.

   Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą  życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na czas trwających  wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju  – Szczęść Boże!

Wasi  Duszpasterze