Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 23.04.2023

III Niedziela Wielkanocna

I Czytanie Dz 2,14.22-28 – Aby przyjąć Jezusa, trzeba przyjąć prawdę o tym, że własnymi grzechami się Go przybiło do krzyża, a także o Jego sile, która sprawiła, że powstał z martwych.
II Czytanie 1 P 1,17-21 – Wszystko co mam i co robię powinno być skierowane ku Bogu.
Ewangelia Łk 24,13-35 – Pan pomaga przyjąć prawdę o sobie, wyjaśniając Pisma w drodze do Emaus. Nauczyciel chciał iść dalej, jednak oni pragną, aby został. Poznają, że to Zbawiciel, przy łamaniu chleba, przy czynności, którą wielokrotnie razem przeżywali.

1. Dziś w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – mówił Święty Hieronim. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana.

2. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa staje się naszym udziałem dzięki świadectwom przekazanym nam na kartach Nowego Testamentu. Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Biblijny jest dla nas zachętą do częstszego sięgania po Pismo Święte, które jest niewyczerpanym źródłem mądrości i przewodnikiem na drogach wiary. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Mamy głosić Dobrą Nowinę w dzisiejszym  świecie, a gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

3. Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

4. Dzisiaj procesja wielkanocna przed Msza Świętą o godz.9.30, a w przyszłą niedzielę przed Mszą Świętą o godz.11.00.

5. Jutro, w poniedziałek obchodzimy uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski, odpust w parafii św. Wojciecha – suma o godz.17.00 pod przewodnictwem Ks. Bpa. Sławomira Odera.

6. We wtorek, 25 kwietnia, przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to także dzień modlitwy o urodzaje. Zapraszamy na Mszę Świętą na godz.18.00 w czasie której będziemy się modlić za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca była doceniana i szanowana oraz aby nikomu nie brakowało codziennego chleba, a przed Mszą Świętą procesja błagalna o urodzaje wokół kościoła.

7. Zapraszamy wszystkie dzieci przygotowujące się do I Komunii św. na  spotkanie w kościele: w środę na godz.16.00 – dzieci klas:  IIIA i IIIB  Szk. Podst. Nr 2,  a w czwartek na godz. 16.00 – dzieci klasy III C ze Szk. Podst. Nr 2, ze Szkoły Podst. Nr 1, ze Szkoły Katolickiej, Żukowa i z Łapalic. Obecność obowiązkowa. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci przygotowujących się do I Spowiedzi Świętej i I Komunii Świętej oraz ich Rodzin.

8. We wtorek w salkach katechetycznych po Mszy świętej wieczornej do około godz. 20:00 spotkanie wspólnotowe dla młodych. Zapraszamy zwłaszcza młodzież po przyjęciu sakramentu bierzmowania i przygotowującą się do przyjęcia tego sakramentu. 

9. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

10. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

11. W dzisiejszą niedzielę do puszek zbierane są ofiary przed kościołami naszego Powiatu Kartuskiego – POLA NADZIEI –  na wyposażenie Kartuskiego Hospicjum. Szczegóły tego dnia na plakacie w gablocie ogłoszeniowej, a za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

12. W przyszłą, czwartą niedzielę Wielkanocy, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, pragniemy modlić się w intencji o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowe go nru „Gościa Niedzielnego”, Pielgrzyma”  i innych czasopism religijnych.

14. Msze Święte:  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośba o dalsze Boże błog. opiekę Matki Bożej, o pokój w rodzinach Członkiń 40 Róży Matek oraz o potrzebne łaski i Dary Ducha Świętego dla naszych Kapłanów w sobotę o godz.8.00, za +Irenę Myszk od Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej  w niedzielę o godz.6.30 w Kaplicy Miłosierdzia w naszym Szpitalu.  

15. Przypominamy, że Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w pielgrzymce: Płock – Uniejów – Łódź w dniach 19-21.06.2023. Koszt 800 zł. Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy.

16. W minionym tygodniu odeszła po nagrodę do Pana śp. Janina Beyer z ul. B. Prusa  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

17. Ogłoszenie DKMS pokonajmy nowotwory krwi: 30 kwietnia pragniemy pomóc chorującym na białaczkę 11-letniej Mai z Pępowa, 35-letniemu Sylwestrowi z Sierakowic oraz innym pacjentom chorującym na nowotwory krwi. Maja i Sylwester, kilka tygodni temu usłyszeli diagnozę – ostrej białaczki szpikowej i aby wrócić do swoich najbliższych potrzebują przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. 30 kwietnia na terenie naszego Powiatu znajdować się będą stanowiska rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Punkty rejestracyjne będą w: Sierakowicach-przy Szkole Podst. Nr 1, w parafii św. Jana Chrzciciela i św. Marcina, na Rynku w Kartuzach, w Parafii Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Zapraszamy do rejestracji każdą osobę w wieku 18-55 lat, która chciałaby zostać potencjalnym dawcą szpiku. Szczegóły w gablocie ogłoszeniowej.

Praca sprawia, że uczymy się nowych rzeczy i się rozwijamy. Wśród licznych obowiązków dnia codziennego pamiętajmy o czytaniu Pisma Świętego. Pan Bóg pragnie, abyśmy Go dobrze poznali już tutaj, na ziemi i przygotowali się na spotkanie z Nim w niebie. 
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej   niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze