Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 30.04.2023

IV Niedziela Wielkanocna

I Czytanie Dz 2,14a 36-41 – Słowo Pana trafia do serc ludzi i motywuje nas do podjęcia działań w kierunku nawrócenia, szukania pomocy.
II Czytanie 1 P 2,20b-25 – Dobry Pasterz powołuje nas do umiejętnego przeżywania cierpień, tak jak On to zrobił, uczy nas, jak na nie reagować.
Ewangelia J 10,1-10 – Jezus zna swoje owce po imieniu. Każdy z nas jest dla Niego ważny i wartościowy, godzien szukania i walki. Jezus jest Tym, który ma najczystsze intencje wobec człowieka: pragnie dać mu życie.

1. Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.

2. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3. Dzisiaj procesja wielkanocna przed Mszą Świętą o godz.11.00, a w przyszłą niedzielę przed Mszą Świętą o godz.12.30.

4. Jutro przypada Święto Pracy. Naszą modlitwą za przyczyną św. Józefa Rzemieślnika wspieramy wszystkich pracowników i pracodawców, aby podejmowali uczciwie swoje obowiązki. Modlimy się również za wszystkich bezrobotnych i poszukujących pracy, aby znaleźli godne zajęcie i mogli zapewnić byt swoim bliskim.

5. We wtorek, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej.

6. W środę, 3 Maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Weźmy udział w liturgii tej uroczystości, dopisując w ten sposób kolejną kartę miłości naszego narodu do Maryi. Msze Święte jak w każdą niedzielę z odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wojewoda Pomorski, Burmistrz Kartuz i Zarząd Powiatu Kartuskiego zapraszają mieszkańców Kartuz do udziału w dniu 3 Maja w uroczystościach z okazji 232. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się o godz.9.45 w kościele św. Kazimierza. 

7. Rozpoczyna się czas tegorocznych egzaminów dojrzałości. Wszystkich maturzystów, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do modlitwy o dary Ducha Świętego i zapraszamy na Mszę Świętą w intencji naszych Maturzystów w środę na godz.18.00 do kolegiaty.

8. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:

  • w kościele po Mszy Świętej wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu od poniedziałku 8 maja – od poniedziałku do piątku o godz.18.00
  • w Łapalicach przy Krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

9. W środę na godz.17.00 zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny. 

10. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek   zapraszamy na Nowennę do Przemienienia Pańskiego na godz.17.00, w piątek po Mszy Świętej o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź św. od godz.16.00, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

11. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

12. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

13. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

14. Dzisiaj  zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i  Gościa Niedzielnego”.  

15. Msze  Święte: z podziękowaniem za Dar Sakramentu Komunii Świętej i z prośbą o Boże błog., opiekę Matki Bożej dla wszystkich Rodzin 1194 Kręgu MBT Przedziwnej w środę o godz.11.00,  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze boże błog. i opiekę Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Rodzin z Nowego Osiedla i Osiedla XX Lecia oraz dla Kapłanów naszej Parafii w niedzielę o godz.9.30.                                         

16. W minionym czasie odszedł po nagrodę do Pana śp. Antoni Miotk z ul. Bielińskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

17. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2023 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej seminariumpelplin.pl.

18. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniach skupienia, które odbędą się w dniach od 26 do 28 maja 2023 roku w gmachu WSD. Ta forma skupienia ma być pomocą dla młodych (uczniów szkół średnich, maturzystów i studentów) w rozeznaniu ich drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny. Uczestnicy są proszeni o zabranie z sobą Pisma Świętego. Rozpoczęcie w piątek 26 maja o godz. 18.00. Recepcja na furcie WSD będzie czynna od godz. 16.00. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.seminariumpelplin.pl.

W tym tygodniu patronują nam:
– wtorek, 2 maja – Święty Atanazy, biskup i doktor Kościoła,
– czwartek, 4 maja – Święty Florian, patron strażaków
-sobota, 6 maja – Święci Filip i Jakub Młodszy, apostołowie

Słuchamy głosu Pana Boga po to, aby nie zgubić drogi do wieczności. Pragniemy iść drogą, którą wyznacza nam Pan Jezus. On będzie nas ochraniał. Pamiętajmy tylko o jednej, ważnej zasadzie: to pasterz prowadzi owce, a nie owce pasterza.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej i majowej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze