Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 03.09.2023

XXII  Niedziela Zwykła

I Czytanie Jr 20,7-9 – Aby być bliżej Boga, aby zbudować z Nim relację, trzeba być na Niego otwartym – iść za tym, co On mówi, dać się Panu „uwieść”.
II Czytanie Rz 12,1-2 – Święty Paweł zachęca nas, abyśmy nie patrzyli na wzorce tego świata, ale odnawiali nasz umysł i poznawali wolę Bożą, byśmy mogli się udoskonalać.
Ewangelia Mt 16,21-27 – Jezus używa mocnych słów względem Piotra, który nie myśli w Bożych kategoriach. Musimy przemieniać nasze myślenie. Jezus mówi także do tych, którzy chcą iść za Nim, że będą musieli wyprzeć się siebie i brać na swoje barki krzyże codziennie.

1. Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże nie dokonuje się okazjonalnie, ale przez systematyczne słuchanie i rozważanie Słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem.

2. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

3. Jutro rozpocznie się nowy rok szkolny. Dzieciom i młodzieży życzymy wiele zapału i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, kształtowaniu dojrzałych postaw, a czcigodnym nauczycielom, katechetom i wychowawcom dużo siły i mocy Ducha Świętego, potrzebnego w procesie kształtowania dzieci i młodzieży.  

4. Jutro więc, Msza Święta na rozpoczęcie tego roku ze szczególną prośbą o błogosławieństwo w nowym roku szkolnym, asystencję Ducha Świętego na czas edukacji i wszelkie potrzebne łaski dla wychowawców, nauczycieli i rodziców zostanie odprawiona w naszym kościele w poniedziałek o godzinie 8.00. Na wspólną modlitwę wychowawców, a także pracowników administracji szkoły, gdyż nowy rok powinno się rozpocząć z Panem Bogiem. 

5. Wrzesień, podobnie jak sierpień, przemierzamy z Maryją. W piątek, 8 września, przypada jedno z najstarszych świąt maryjnych: Narodzenie Najświętszej Maryi Panny. W naszej polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Siewnej. Polecając Bożej Opatrzności, za przyczyną i wstawiennictwem Matki Bożej, przyszłoroczne plony, pamiętajmy, że i my jesteśmy „uprawną rolą”, na którą pada ziarno słowa Bożego. Jaki ono wydaje w moim życiu owoc – oto pytanie, jakie w kontekście tego święta warto sobie samemu postawić.

6. W przyszłą niedzielę odpust w Sianowie. Suma odpustowa o godz.11.30 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Arkadiusza Okroja. Piesza pielgrzymka wyruszy z kolegiaty w niedzielę o godz.7.00. Będziemy pielgrzymować pieszo przez Gaj Świętopełka tylko do Sianowa, wracamy indywidualnie samochodami, ponieważ w ostatnich latach w czasie odpustu wrześniowego nie było chętnych na powrót pieszo, więc już to wcześniej ogłaszamy.

7. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej  od środy 6.09. do czwartku 14.09. 2023  o godz.17.40 w kolegiacie.

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia.  

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” i „Pielgrzyma”.

 11. Zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny w środę o godz.17.00.  

12. W tym tygodniu w I czwartek miesiąca:

  •  Bractwo Przemienienia Pańskiego zaprasza do wspólnego śpiewu Godzinek o Przemienieniu Pańskim na godz.17.00, 
  •  Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

13. Serdecznie zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami na pierwszą powakacyjną zbiórkę ministrantów, lektorów i ceremoniarzy w poniedziałek po Mszy świętej wieczornej w salkach katechetycznych. 

14. W poniedziałek, 4 września od godz. 15:30 do 17:30 zapraszamy młodzież z klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na indywidualne spotkania w celu podsumowania ich dotychczasowej formacji. Spotkania odbędą się w salce katechetycznej. Prosimy o przyniesienie ze sobą indeksu. 

15. W piątek, 8 września w salce katechetycznej po Mszy Świętej wieczornej do około godz. 20:00 odbędą się warsztaty o modlitwie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania z klas pierwszych szkół ponadpodstawowych. Jest to termin dodatkowy, dla osób, które nie uczestniczyły w takich warsztatach w czerwcu.

16. Msze Święte: za +Bronisławę Węsiora w r. ziemskich urodzin i imienin od 41 Róży Niewiast we wtorek o godz.18.00, w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Fr. Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

17. Pogrzeb śp. Zygmunta Lemańczyka z Borowa, wcześniej z Kartuz w poniedziałek o godz.13.00 w Borowie, wcześniej o godz.12.00 różaniec w kościele w Borowie  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

18. W przyszłą, drugą   niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 

Wasi  Duszpasterze