Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 10.09.2023

XXIII  Niedziela Zwykła

I Czytanie Ez 33,7-9 – Pan ustanawia nas swoimi narzędziami – swoim postępowaniem mamy chronić braci zmierzających złą drogą, co niekiedy wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu.
II Czytanie Rz 13,8-10 – Kierowanie się miłością w życiu zakłada, że nie zawsze będzie to łatwe – czasem trzeba kogoś naprowadzić na właściwa drogę.
Ewangelia Mt 18,15-20 – Jezus mówi także, aby upominać braci z miłością. Podpowiada też, że gdy wspólnota prosi o coś Ojca, On jest blisko tej wspólnoty.

1. Dziś dwudziesta trzecia niedziela w ciągu roku kościelnego. Sprawując tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, uwielbiliśmy Boga i zaczerpnęliśmy ze źródła Bożej łaski. Niech te dary umacniają nas na drogach codziennego życia i dawania świadectwa naszej bliskości z Bogiem.

2. Od początku września modlimy się o pokój i dobre wychowanie młodego pokolenia. Warto więc dziś przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II: „Osiągniemy pokój, wychowując do pokoju! […] Kościół nie przestaje powtarzać: pokój jest obowiązkiem” (z Orędzia na XXXVII Światowy Dzień Pokoju). W zbliżającą się rocznicę terrorystycznego zamachu na Word Trade Center w Nowym Jorku, 11 września  obejmijmy pamięcią ofiary tej i innych tragedii, których źródłem zawsze jest nienawiść. Prośmy Chrystusa – Księcia Pokoju, aby nasze dzieci wzrastały w poczuciu bezpieczeństwa i w harmonii, a nasza Ojczyzna uniknęła okrucieństwa terroryzmu.

3. Dzisiaj  odpust w Sianowie. Suma odpustowa o godz.11.30 pod przewodnictwem Ks. Biskupa Arkadiusza Okroja.  

4. W środę  Dzień Fatimski – zapraszamy na godz.17.30 na różaniec i po mszy św. do udziału w Procesji Fatimskiej do Parku św. Jana Pawła II.

5. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela, jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza Ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. 

6. W czwartek zapraszamy na adorację i uwielbienie Krzyża Świętego  na Łapalickiej Górze, które odbędzie się w czasie nabożeństwa  o godz.17.30.

7. W czwartek zapraszamy na Mszę Świętą w Kaplicy Podwyższenia Krzyża Świętego na Wzgórzu Wolności ku uczczeniu Krzyża Świętego o godz.19.00.

8. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września  przypada wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza na Nowennę do Matki Bożej Bolesnej  do czwartku  14.09. 2023  o godz.17.40.

9. Zapraszamy serdecznie do wspólnego dziękczynienia za tegoroczne plony ziemi w piątek o godz.18.00.  W czasie mszy św. będziemy prosili Ojca w niebie, aby zebrane płody ziemi służyły wspólnemu dobru. Dlatego też modlitewną pamięcią obejmiemy wszystkich, którzy własną pracą zadbali o ich obfitość, ale również tych, od których będzie zależał sprawiedliwy podział tych dóbr. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału.

10. Zapraszamy do udziału odpuście ku czci Matki Bożej Bolesnej w Kościerzynie w sobotę 16 września o godz.11.45. Szczególnie zapraszamy Rodzinę Różańcową na Święto Róż Różańcowych Rejonu Kościerskiego.

11. Zapraszamy na Różaniec Błagalny   o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

12. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia. 

13. Osoby, które planują zawrzeć małżeństwo sakramentalne w roku przyszłym, proszone są, aby do końca września zgłosiły się do biura parafialnego w celu omówienia przygotowania do ślubu. Zachęcamy narzeczonych, żeby uczestniczyli w jesiennych terminach Weekendów dla narzeczonych oraz Spotkań dla narzeczonych, również jeżeli ślub jest zaplanowany na lato

14. Serdecznie zapraszamy chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami na zbiórkę w poniedziałek po wieczornej Mszy świętej w kościele. 

15. Po wakacyjnej przerwie wznawiamy cotygodniowe spotkania dla młodzieży. Zapraszamy we wtorki po Mszy świętej wieczornej do salek katechetycznych. Spotkania potrwają do około godz. 20:00. Szczególnie zapraszamy młodzież, która w ostatnich latach przyjęła sakrament bierzmowania oraz tą, która przygotowuje się do przyjęcia tego sakramentu. 

16. Zapraszamy w niedzielę na 11.00 do salki na próbę śpiewu dziewczynki, które chcą należeć do naszej scholki parafialnej.

17. Rozpoczynamy 2-letni cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania. Uczniów klas 8-mych zapraszamy na spotkanie organizacyjne w poniedziałek na godz. 18.30 do kościoła. Obecność obowiązkowa. 

18. Spotkanie Sychar – wspólnoty trudnych małżeństw w piątek po mszy św. w salkach katechetycznych. Zapraszamy szczególnie wszystkich małżonków przeżywających trudności i kryzysy w małżeństwie.

19. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i „Misyjnych Dróg”.

20. W przyszłą niedzielę  kolekta na W.S.D. w Pelplinie.

21. Msze Święte: za ++Członków I Róży Ojców i Księży  z naszej Parafii w poniedziałek o godz.18.00,  z podziękowaniem za otrzymane łaski w czasie pielgrzymki Żywego Różańca na Pomorze Zachodnie, z prośbą o dalsze Boże błog., opiekę Matki Bożej dla wszystkich uczestników i Członków ich Rodzin środę o godz.18.00 – po Mszy Świętej poświęcenie dewocjonaliów, w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

22. W minionym czasie odszedł po nagrodę do Pana śp. Andrzej Plichta z Somonina – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

 W tym tygodniu patronują nam:
– wtorek, 13 września – Święty Jan Chryzostom (ok. 354-407) biskup Konstantynopola, wybitny kaznodzieja, doktor Kościoła;
– piątek, 16 września – Święci Korneliusz (ok. 200-253) papież, orędownik jedności Kościoła, i Cyprian (ok. 210-258), biskup Kartaginy, obaj zginęli śmiercią męczeńską.

Powrót do szkoły, do pracy dla niektórych jest trudny. Jako uczniowie Pana Jezusa wiemy, że Bóg pragnie naszego rozwoju fizycznego, intelektualnego, psychicznego i duchowego. Pan Jezus obiecał, że nasze dobre wysiłki będzie wspierał swoją łaską.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy dzieci i młodzież na nowy rok szkolny, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 

Wasi  Duszpasterze