Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 08.10.2023

XXVII Niedziela Zwykła

I Czytanie Iz 5,1-7 – Jeśli ludzi porównamy do winnicy, to mimo troski Boga ona się od Niego oddala i idzie w nieprawość, przez co sama się oddziela od Jego miłości.
II Czytanie Flp 4,6-9 – Jeśli ludzie chcą przejąć kontrolę w całości nad losem, to pojawia się chaos. Jedynie Bóg jest pokojem.
Ewangelia Mt 21,33-43 – Cała przypowieść mówi o odtrąconym Jezusie, którego Bóg posłał do ludzi. Odpowiedź arcykapłanów i starszych na słowa Pana jest błędna, nie rozumieją Pisma, nie wydają owoców obcowania z Jezusem.

1. Skarbem Kościoła jest Eucharystia, w której Bóg jest dla nas pokarmem i mądrością w Najświętszym Sakramencie i swoim słowie. W świecie, który nieustannie proponuje nam wiele różnorakich dóbr, warto rozróżnić, co tak naprawdę jest dla nas dobrem, a co tylko ułudą, iluzją dobra. We wspólnocie ludu Bożego modlimy się, aby dobry Bóg pobudzał nas swoją łaską do pełnienia dobrych uczynków (kolekta mszalna). Niech udział w Eucharystii będzie dla nas pomocą w wypełnianiu tego zadania.

2. W piątek Dzień Fatimski – o godz.17.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.18.00 ostatnia w tym roku procesja Fatimska do Parku św. Jana Pawła II.

3. W sobotę będziemy obchodzić Dzień Edukacji Narodowej. Wszystkim, którym leży na sercu dobre wychowanie młodego pokolenia, szczególnie rodzicom, nauczycielom, wychowawcom, katechetom, życzymy przede wszystkim wytrwałości i mocy Ducha Świętego na każdy dzień. Zapewniamy o naszej serdecznej modlitwie nie tylko w tym wyjątkowym dniu.

4. Przez cały październik z Matką Bożą trwamy na modlitwie różańcowej. Różaniec towarzyszy nam w chwilach radości i doświadczenia. Rozważając tajemnice z życia Jezusa i Maryi, w różańcowe dziesiątki wplatamy wszystkie nasze sprawy osobiste, sprawy naszych rodzin, narodu, Kościoła, całej ludzkości. W ten sposób prosta modlitwa różańcowa pulsuje naszym życiem. Jakże wielka jest dziś potrzeba modlitwy o pokój na świecie i w intencji zagrożonej rodziny! Spróbujmy na nowo odkryć różaniec we wspólnocie parafialnej i w zaciszu domowego Kościoła. Na nabożeństwo październikowe Wszystkich Drogich Parafian serdecznie zapraszamy:

  • Dla dorosłych codziennie   przed Mszą Świętą wieczorną  na godz.17.30.
  • Dla dzieci we wtorki i piątki  na godz.16.30.
  •  Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00
  • W Kaplicy na Wzgórzu od poniedziałku do piątku o godz.10.00

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek  po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie również można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

8. W przyszłą niedzielę  15 października, w liturgiczne wspomnienie Świętej Teresy od Jezusa, obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego. Ma on nam przypominać, że często rodzice, którzy odprowadzili swoje dziecko do bram wieczności, nie zawsze oczekują jakiegoś specjalnego pocieszenia, ale potrzebują naszej modlitwy, która pomoże im przetrwać niezwykle trudny czas.

9. We wtorek, 24 października Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w czasie Mszy świętej o godz. 17:00 udzieli naszej młodzieży z klas I szkół ponadpodstawowych sakramentu bierzmowania. W związku z tym, od przyszłej niedzieli, 15 października, w łączności z modlitwą różańcową o godz. 17:30 rozpoczniemy 9-dniową nowennę do Ducha Świętego. Kandydaci do sakramentu bierzmowania uczestniczą w niej obowiązkowo. Do wspólnej modlitwy zapraszamy także rodziców, chrzestnych i ich rodziny oraz całą naszą wspólnotę parafialną. 

10. We wtorek, 10 października po wieczornej Mszy świętej w salkach katechetycznych spotkania indywidualne podsumowujące okres formacyjny. Prosimy o przyniesienie ze sobą indeksu. Spotkanie jest obowiązkowe dla tych kandydatów, którzy jeszcze nie odbyli takiego spotkania.

11. Msze Święte: O Miłosierdzie Boże i Dar Nieba dla ++Członków z 5 Róży św. Kamila oraz dla ++  z ich Rodzin i Kapłanów, którzy pracowali w naszej Parafii w środę o godz.8.00,  Z podziękowaniem za otrzymane łaski w czasie pielgrzymki ADŚ na Jasną Górę i z  prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej dla wszystkich Uczestników pielgrzymki i ich Rodzin  w środę o godz.18.00,O łaskę zdrowia, błog. Boże i opiekę Matki Bożej dla Członkiń i ich Rodzin z 39 Róży Niewiast pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz wszelkie potrzebne łaski dla Kapłanów posługujących w naszej Parafii  w środę o godz.18.00,  +Wiesława Kryger od Pracowników Urzędu Skarbowego w Kartuzach piątek o godz. 8.00  w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w sobotę o godz.8.00.

12. Księże Proboszczu! Drodzy Parafianie! Bardzo się cieszę, że w dzisiejszą niedzielę w Waszej parafii trwa zbiórka pieniędzy na budowę hospicjum w Kartuzach w ramach corocznej akcji DWA ŚWIATY. Wolontariusze zbierają datki, które wspomogą pacjentów hospicyjnych z naszego regionu. Już teraz dziękuję za Państwa otwarte serca i udzielone wsparcie. Jednocześnie zapraszam także do wzięcia udziału w koncercie, który odbędzie się 8 października o godz. 19:00 w parafii św. Wojciecha w Kartuzach. Wystąpi twórca muzyki uwielbieniowej – Michał Król, który podczas koncertu wprawi nas w wyjątkowy nastrój oraz zbliży do Boga. Raz jeszcze dziękuję za wsparcie na rzecz naszego hospicjum, a także liczę na Państwa obecność w czasie koncertu. Zachęcam także do skorzystania z pomocy, jaką oferuje już dziś nasze hospicjum.  Zachęcam także do włączenia się w działalność hospicjum i tworzenia, budowanie naszego Domu Nadziei poprzez posługę jako wolontariusz (przy pacjentach, aby im towarzyszyć, przy pracach w naszym Domu, w kwestowaniu pieniędzy). Wystarczy dobra wola, chęć niesienia pomocy bliźnim i zgłoszenie się do Koordynatora wolontariatu pod adresem email: wolontariat@caritas-kartuzy.pl lub pod nrem telefonu: 693-870-700   –  Ks. Prałat Marek Trybowski
Bóg zapłać  za ofiary składane dzisiaj do puszek przed kościołem na ten cel.

13. Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.  

14. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Stanisław Kleba z  ul. Sambora i śp. Eryka Bielińska z ul. Majkowskiego, a pogrzeb śp. Romana Ranachowskiego z ul. Klonowej w poniedziałek o godz.12.00  w kościele św. Wojciecha – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu… 

 W tym tygodniu patronują nam:
– piątek, 13 października – Błogosławiony Honorat Koźmiński (1829-1916), prezbiter z Zakonu Kapucynów, gorliwy duszpasterz, założyciel wielu wspólnot zakonnych.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli i  polecamy Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu.   

                                                                                                                        Wasi Duszpasterze