Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 22.10.2023

XXIX Niedziela Zwykła

I Czytanie Iz 45,1.4-6 – Pan Bóg pozwala ludziom doświadczyć Jego miłości, potęgi, aby człowiek mógł stać się Jego świadkiem.
II Czytanie 1 Tes 1,1-5b – Pan Bóg wybiera ludzi, aby byli Jego, a wspólnota chrześcijan widzi, że Bóg w widzialny sposób działa w życiu człowieka.
Ewangelia Mt 22,15-21 – Jezus widzi serca innych, wie, które pragną dobra i prawdy. Jako Wybraniec Boga głosi Jego chwałę w swoich rozmowach.

1. Dziś przypada dwudziesta dziewiąta niedziela zwykła w roku kościelnym. Wspólnie modlimy się, aby nasza wola była zawsze oddana Bogu i abyśmy szczerym sercem służyli Bożemu majestatowi (kolekta mszalna). Niech na tej drodze wspomaga nas doświadczenie bliskości Pana w Eucharystii.

2. Dzisiaj liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Zachęcamy także do osobistego sięgania do duchowego dziedzictwa świętego Papieża; do modlitwy za wstawiennictwem naszego wielkiego Świętego przy jego relikwiach  w Kaplicy św. Brunona i św. Jana Pawła II.

3. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.

4. We wtorek, 24 października Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna w czasie Mszy świętej o godz. 17:00 udzieli naszej młodzieży z klas I szkół ponadpodstawowych sakramentu bierzmowania. Trwamy na wspólnej modlitwie nowennowej do Ducha Świętego w łączności z modlitwą różańcową o godz. 17:30. Kandydaci do sakramentu bierzmowania uczestniczą w niej obowiązkowo. Do wspólnej modlitwy zapraszamy także rodziców, chrzestnych i ich rodziny oraz całą naszą wspólnotę parafialną. 

5. Spowiedź święta dla młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania, świadków i ich bliskich w poniedziałek od godz. 17:00. 

6. W piątek przypada rocznica nominacji Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny (2012), którego Bóg niech zachowa w najdłuższe lata, pamiętajmy więc szczególnie w naszych modlitwach o naszym Arcypasterzu.

7. W środę 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych W tym dniu uwielbiamy Boga w Jego świętych wszystkich czasów – w ludziach, którzy przeszli przez życie wierni Bogu i Jego przykazaniom. Dla nas są oni drogowskazami na drodze do wieczności, na radosne spotkanie z Ojcem w Niebie.  Porządek nabożeństw żałobnych będzie następujący:  w środę przed południem Msze Święte jak w każdą niedzielę, po południu o godz. 13.30 w kolegiacie Msza Święta w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu, po tej Mszy Świętej żałobna procesja na górny cmentarz, w czasie procesji wysłuchamy okolicznościowego kazania i o godz.18.00. 

8. W czwartek, 2 listopada, wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli tak zwany Dzień Zaduszny. Nie zapominajmy też, że przez osiem pierwszych dni listopada duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, to znaczy: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii Świętej, odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego.  Msze Święte o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.00, po tej Mszy Świętej wyruszy procesja żałobna na dolny cmentarz z udziałem orkiestry strażackiej i zaraz po procesji msza św. w intencji zmarłych Strażaków Zawodowych, Członków OSP Kartuzy, ++Członków Orkiestry Strażackiej, ++ Emerytów i Rencistów Braci Strażackiej. Natomiast na cmentarzu w Bilowie porządek będzie następujący: w środę 1 listopada msza św. w kościele św. Wojciecha o godz.10.30 i o godz.11.45  nabożeństwo żałobne na cmentarzu w Bilowie. Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspólną naszą troskę o nasz cmentarz i poszczególne groby. Jest to wyraz naszej wiary i wdzięcznej pamięci o naszych Przodkach i Bliskich. W tych listopadowych dniach w sposób szczególny pamiętamy też o naszych zmarłych. Niech pamięć ta będzie wyrazem nie tylko naszej kultury, ale i wiary w łączność z tymi, którzy przed nami odeszli do wieczności. Z wdzięczności za trud ich codziennego życia i poświęcenie dla nas, za wszelkie dobro kiedyś od nich otrzymane, zanieśmy im dar modlitwy, a zwłaszcza dar ofiary Mszy Świętej. Dopiero wtedy zaniesione kwiaty i zapalone na grobie znicze staną się wyrazem czegoś, co jest cenne w oczach Pana Boga. W obliczu śmierci i tajemnicy życia wiecznego nie wolno nam posługiwać się pustymi słowami i gestami.

9. Zbliża się listopadowy czas naszej refleksji nad przemijaniem. Doczesne drogi znajdują swój finał w tajemnicy śmierci, która staje się w Chrystusie bramą nowego życia. Przeżyjmy nadchodzące dni w duchu jedności ze wspólnotą świętych i zbawionych oraz na modlitwie za zmarłych oczekujących pełnego udziału w odkupieniu wysłużonym przez Syna Bożego.

10. Podobnie jak w ubiegłych latach, aby podać dokładną datę i godzinę kiedy w modlitwie różańcowej będziemy powierzać zmarłych polecanych naszym wspólnym modlitwom intencje modlitw różańcowych – zdrowaśki będzie można składać tylko w biurze parafialnym, odmawiać je będziemy przez całą Oktawę Święta Zmarłych, od 1 do 8 listopada codziennie o godz.17.30, natomiast na msze św. zbiorowe w listopadzie można składać w kościele, jak również w biurze. Msze św. zbiorowe będą 5, 12, 19 i 26 listopada 2023 roku o godz.11.00.

11. Jutro  przypada 10 rocznica śmierci śp. Ks. Kan. Jerzego Reglińskiego, zachęcamy do szczególnej  pamięci i modlitwy za naszego zmarłego naszego Kapłana.

12. Powoli kończy się październik – miesiąc różańca.  Warto zadać sobie pytania: Czy choć raz w tym miesiącu modliłem się na różańcem w intencjach swoich bliskich? Czy udało mi się zebrać rodzinę i zaprosić ją do wspólnej modlitwy?
Zapraszamy więc na nabożeństwa różańcowe:

  • Dla dorosłych codziennie   przed mszą św. wieczorną  na godz.17.30.
  • Dla dzieci w piątek  na godz.16.30.
  • Przy Krzyżu w Łapalicach w dni powszednie na godz.17.00, w niedziele i święta na godz.14.00
  • W Kaplicy na Wzgórzu od poniedziałku do piątku o godz.10.00

13. Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego” oraz aktualnego „Pielgrzym”.

14. W sobotę w liturgii patronują nam  Święci Szymon i Juda Tadeusz, Apostołowie, świadkowie życia Jezusa, głosiciele prawdy o Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

15. Msze Święte: prosimy Ciebie Boże o błog. i dary Ducha Świętego, zdrowie naszych Kapłanów oraz Braci Róży pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łapalicach, niech Matka i Królowa z Kartuskiego raju Maryi ma nas w swojej opiece na każdy dzień ziemskiej pielgrzymki do Domu Ojca w poniedziałek o godz.8.00.  

16. Zapraszamy na Różaniec Błagalny   o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

17. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej po procesji żałobnej, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia.

18. W minionym tygodniu  odszedł  po nagrodę do Pana śp. Jerzy Kochański z Kartuz  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

Święty Jan Paweł II uczy nas miłości do Pana Boga, naszej ojczyzny i do każdego człowieka. Pokazał nam, że każde ludzkie życie jest ważne. Uczył, że musimy od siebie wymagać nawet wtedy, gdy inni od nas nie wymagają.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Różańcowej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.                                                                                                                

                                                                                        Wasi  Duszpasterze