Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 05.11.2023

XXXI Niedziela Zwykła

I Czytanie Ml 1,14b – 2,2b.8-10 – Pan jest jedynym Ojcem, od którego bierze początek wszelkie dobro. Jeśli nie słuchamy Ojca, sami wystawiamy się na zło.
II Czytanie 1 Tes 2,7b-9.13 – We wspólnocie wierzących są ludzie prawdziwie dobrzy, którzy dbają i troszczą się o innych, chcą się razem cieszyć w Panu.
Ewangelia Mt 23,1-12 – Postawa sługi charakteryzowała Jezusa i powinna charakteryzować także każdego ucznia Chrystusa. Jednak Jezus nie ukrywa, że są na świecie i tacy, którzy nie pragną prawdziwie dobra i szczęścia, a szukają egoistycznie siebie. Jezus przestrzega swoich słuchaczy przed taką postawą.

1. Do 8 listopada można zyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych. Trzeba także spełnić zwykłe warunkami otrzymania odpustu, czyli być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię Świętą, pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża, wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można ofiarować wyłącznie za zmarłych. 

2. Różaniec za naszych Zmarłych odmawiamy  przez całą Oktawę Święta Zmarłych, od 1 do 8 listopada o godz.17.30, natomiast  Msze Święte zbiorowe  będą sprawowane 5,12,19 i 26 listopada 2023 roku o godz.11.00.

3. W sobotę Święto odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny, które skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę. Zapraszamy na Msze Święte, które będą o godz. 7.00, 8.30, 9.30 w intencji naszej Ojczyzny z udziałem Władz Samorządowych naszego Miasta i Powiatu i po tej Mszy Świętej – uroczystości powiatowo-gminne Narodowego Święta Niepodległości przy figurze Matki Bożej Królowej Korony Polskiej oraz  o godz.11.00 i 18.00.

4. We wtorek rocznica ziemskich urodzin (7 listopada 1870 – Gnieżdżewo) Sługi Bożego Ks. Biskupa Konstantyna Dominika. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem Czcigodnego Sługi Bożego i o rychłą Jego beatyfikację.

5. W czwartek, 9 listopada, przypada święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. Bazylika na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu, czyli papieża. Nad wejściem widnieje napis w języku łacińskim: „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata”. Do XIV wieku stanowiła ona centrum życia Kościoła. To święto to także wyraz naszej jedności z następcą Świętego Piotra – papieżem Franciszkiem

6. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać w Kościele Dzień Modlitwy i Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Po Mszach Świętych odbędzie się zbiórka do puszek jako nasz dar dla naszych sióstr i braci prześladowanych za wiarę.

7. Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego” i  innych czasopism.

8. W środę zapraszamy na godz.17.00 na adorację w intencji naszej Ojczyzny.

9. W środę po Mszy Świętej wieczornej spotkanie Członków naszego Parafialnego Oddziału Caritas.

10. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

11. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do piątku o godz.7.30, w sobotę o godz.8.00.

12. Msze Święte: ++Siostry z 44 Róży Matek – św. Klary oraz ++  z ich Rodzin i Kapłanów, którzy posługiwali w naszej Parafii  we wtorek o godz.8.00,  Dziękując Bogu Ojcu za 37 rocznicę powstania naszych Róż Różańcowych w Łapalicach prosimy o Błog. Boże dla żyjących Członków naszej Łapalickiej Wspólnoty Różańcowej wraz z naszymi Kapłanami i niebo dla +Ks. Prałata Henryka Ormińskiego założyciela Róż oraz dla wszystkich ++ Kapłanów, a także naszych bliskich we wtorek o godz.18.00,  za ++z Rodzin Kręgów Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej Nowego Osiedla i Osiedla XX-Lecia oraz  ++ Kapłanów w środę o godz.8.00, za ++Siostry z 45 Róży Matek, ++Członków ich Rodzin oraz ++Kapłanów, którzy pracowali w naszej parafii w środę o godz.18.00, ++Siostry z I Róży Matek w środę o godz. 18.00, za ++Członków Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej w w czwartek o godz.8.00, w intencji Ojca Świętego, naszych Biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do F.Z.Ś. w sobotę o godz.8.30.

13. Kawiarnia Perełka zaprasza na koncert charytatywny na Kartuskie Hospicjum ”Jesienna zaduma”  w wykonaniu Zespołu Muzycznego Liceum „Na Klasztornej” – Som Gorsi, który odbędzie się w piątek,10 listopada o godz.18.00 w Kartuzach ul. Kościuszki 12.    

14. W minionym tygodniu  odeszła  po nagrodę do Pana śp. Elżbieta Flisikowska  z ul. Wzgórze Wolności – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– piątek, 10 listopada – Święty Leon Wielki (ok. 400-461), papież i doktor Kościoła, gorliwy obrońca wiary i orędownik pokoju;
– sobota, 11 listopada – Święty Marcin z Tours (316-397), najpierw żołnierz rzymski, potem biskup, gorliwy głosiciel Dobrej Nowiny;

Pan Jezus pragnie ocalić każdego grzesznika. Czasami potrzebuje naszej pomocy, naszego zaangażowania, aby dotrzeć do serca człowieka. Pozwólmy Panu Jezusowi działać w naszym sercu i w sercach wszystkich ludzi.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Królowej Różańcowej i Matce z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. 

                                                                                                 Wasi  Duszpasterze