Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 19.11.2023

XXXIII Niedziela Zwykła

I Czytanie Prz 31,10-13.19-20.30-31 – Bojaźń Pana i postępowanie według Jego ideału, który zamyślił, tworząc każdego człowieka, sprawia, że jesteśmy prawdziwie piękni.
II Czytanie 1 Tes 5,1-6 – Jesteśmy dziećmi Boga, dziećmi światła, dlatego mamy być czujni na poruszenia, których Bóg daje nam doświadczać, mamy zawsze pamiętać o Jego ponownym przyjściu.
Ewangelia Mt 25,14-30 – Jeśli otrzymujemy dar od Boga, a go nie wykorzystujemy, tracimy nasz potencjał i możliwość pełnienia dobra. Skoro Bóg nas obdarza błogosławieństwem, talentem, łaską, mamy ją wykorzystać w pełni!

1. Żyjemy w czasach ostatecznych, bo nasze życie na tym świecie jest tylko etapem pielgrzymki ku niebieskiej ojczyźnie, gdzie miejsca przygotował nam Bóg. Wobec wydarzeń, które czasem mają cechy apokaliptyczne, w sercu człowieka pojawia się strach i niepokój. Nie możemy jednak zapomnieć, że Chrystus nas odkupił, że jesteśmy wezwani, by przyjąć Jego perspektywę. Świat się zmienia, lecz Słowo Boga trwa na wieki. Każdy nasz udział w Eucharystii jest wyrazem naszej czujności, ufności i gotowości na spotkanie z Panem.

2. W przyszłą niedzielę uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.  Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Po Mszy Świętej o godz.11.00 odnowimy nasze oddanie Sercu Najświętszemu naszego Króla i Pana Jezusa Chrystusa. Odpust w Borowie – suma o godz.11.00.

3. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

4. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  o pokój w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

5. We wtorek, 21 listopada, w liturgii przypada wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Tradycja przekazuje, że Maryja została jako dziecko przedstawiona w świątyni i przy niej wzrastała. Dla nas Matka Chrystusa pozostaje szczególnym wzorem życia poświęconego Bogu.

6. W środę, 22 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie Świętej Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii, panu Organiście, scholi składamy serdeczne podziękowanie za całoroczną posługę i życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.

7. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”  i inne czasopisma.   

8. W czasie Adwentu, który już niebawem  rozpoczniemy chcemy pamiętać o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, które będą do nabycia również w naszym kościele i włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, świece rozprowadzamy w formie cegiełek w cenie – mała świeca 10 zł, duża 20 zł  

9. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolekty w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne, które wyniosły 8375 zł i 10 dolarów.

10. Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym zaprasza na spotkania w każdą ostatnią sobotę miesiąca w Grzybnie. Szczegóły na plakacie  w gablocie.

11. W związku  z licznymi skargami, przypominamy serdeczną prośbę do opiekujących się grobami na naszym cmentarzu – prosimy o sprawdzenie stabilności nagrobków, zwłaszcza płyty pionowej i Krzyża, niestety wiele z nich może stanowić poważne zagrożenie nawet dla życia, stąd sprawa bardzo ważna i niecierpiąca zwłoki, przypominamy również, że za stan techniczny nagrobka  i bezpieczeństwo wokół nagrobka (układane kostki lub płytki, które przez powstanie stopni i uskoków również mogą stanowić zagrożenie) odpowiada opiekujący się grobem. Bardzo serdecznie prosimy o wyrozumiałość i dziękujemy za dbałość i wspólną troskę o bezpieczeństwo na naszym cmentarzu.    

12. Msze Święte zbiorowe  będą sprawowane dzisiaj oraz 26 listopada 2023 roku o godz.11.00.

13. Msze Święte: ++Ojców z Róży  pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łapalicach oraz wszystkich ++Kapłanów z naszej parafii oraz Kapłanów i Osoby konsekrowane, którzy pochodzą  z naszych stron w poniedziałek o godz.8.00, ++Siostry z 42 Róży Matek, ++  z ich Rodzin i ++Kapłanów którzy posługiwali  w naszej Parafii we wtorek o godz. 8.00,  za ++ Członkinie z 26 Róży Matek w czwartek o godz.18.00.

14. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana  śp. Zbigniew Satke  z Os. Wybickiego, śp. Marek Regliński z ul. Boh. Westerplatte, śp. Genowefa Stywa z Os. XX Lecia i śp. Marian Kolka z Pruszcza Gdańskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…         

 W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 20 listopada – Święty Rafał Kalinowski, prezbiter
– środa, 22 listopada – Święta Cecylia (III w.), dziewica i męczennica, patronka muzyki kościelnej;
– piątek, 24 listopada – Święty Andrzej Dung-Lac i Towarzysze (XVIII/XIX w.), męczennicy wietnamscy.
– sobota, 25 listopada – Święta Katarzyna Aleksandryjska , dziewica i męczennica

Może się zdarzyć, że ktoś będzie nas wyzywał lub śmiał się dlatego, że jesteśmy uczniami Pana Jezusa. Nie musimy się bać ani wstydzić, bo Zbawiciel jest zawsze z nami i nas wspiera w dobrym.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia 

                                                                                                            Wasi  Duszpasterze