Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 26.11.2023

Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata

I Czytanie Ez 34,11-12.15-17 – Pan Bóg jest panującym z troską Pasterzem, któremu zależy na każdej owcy, nawet wówczas gdy każda jest inna.
II Czytanie 1 Kor 15,20-26.28 – Królowanie Chrystusa polega na ciągłym zwracaniu oczu ku Ojcu, który daje władzę.
Ewangelia Mt 25,31-46 – Pan króluje i ocenia sprawiedliwie, według życia każdej osoby. Jest to sąd najdoskonalszy, gdyż jest to tylko i wyłącznie sąd prawdziwy (On jest Prawdą!). I tak jak w I Czytaniu, zostanie dokonany podział na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościół obchodzi tę uroczystość w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. W dzisiejszą niedzielę warto zapytać się siebie: na ile świadomie przeżywam rok liturgiczny i czynnie włączam się w jego celebracje? Warto też spojrzeć wstecz i zrobić osobisty rachunek sumienia z budowania, pogłębiania mojej przyjaźni z Panem Bogiem i bliźnimi. Pamiętajmy, że zawsze jest czas i miejsce, aby to jeszcze naprawić. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności królestwa, w którym Pan Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich. Dzisiaj po mszy św.  o godz. 11.00  uroczyste nabożeństwo z aktem  Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana i powierzeniem całej naszej Parafii. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust w Borowie – suma o godz.11.30.

2. W dniu dzisiejszym na prośbę papieża Franciszka młodzież gromadzi się, aby obchodzić Światowy Dzień Młodzieży. Ogarnijmy ludzi młodych serdeczną modlitwą, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości oraz zawsze żyli w bliskości Chrystusa.

3. W środę, 30 listopada, przypada liturgiczne święto Świętego Andrzeja Apostoła, pierwszego z powołanych Dwunastu.

4. W tym tygodniu dni eucharystyczne:

  • I piątek miesiąca: po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza  Święta po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.
  • I sobota miesiąca: nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę  odwiedzimy  Chorych   z posługą sakramentalną.  

5. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • Uroczysty Chrzest Święty w czasie Mszy Świętej o godz.13.30, nauka przed Chrztem dla rodziców i chrzestnych w sobotę o godz.17.00 w spowiednicy.
  • godz.15.00 Nabożeństwo Różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

6. Przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ( 8 grudnia),  Franciszkański Zakon Świeckich  zaprasza na Nowennę do MBNP 29 i 30 listopada i 1 grudnia  na godz.17.30, 2 grudnia po Mszy Świętej o godz.8.00, 3 grudnia  na godz.6.30, i od 4 do 7 grudnia po Mszy Świętej o godz.6.00. Serdecznie zapraszamy. 

7. Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie formacyjne młodzież klas ósmych, przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w poniedziałek o godz. 18.30 w salkach parafialnych.

8. Obowiązkowe rekolekcje GPS dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania 15 grudnia po południu i 16 grudnia od rana do około godz.15.00. Prosimy zarezerwować sobie czas.

9. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”  i innych czasopism.   

10. Msza Święta zbiorowa za zmarłych poleconych naszym modlitwom dzisiaj  o godz.11.00.

11. W czasie Adwentu, chcemy pamiętać o wsparciu potrzebujących; zachęcamy do nabycia świec Caritasu i włączenie się w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, świece rozprowadzamy w formie cegiełek w cenie – mała świeca 10 zł, duża 20 zł  

12. Po raz kolejny nasz Parafialny Zespół Caritas przygotowuje akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Po Mszach Świętych młodzież  w przy niedzielę będzie rozdawać tzw. „Woreczki” z nazwą potrzebnego produktu spożywczego bądź przemysłowego. Akcja będzie trwała do 18 grudnia. Już teraz dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii.

13. Msza Święta: za  ++Członków Wspólnoty Najświętszego Sakramentu i Niepokalanej w środę o godz.7.00.

14. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

15. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Chrystusowi Królowi, Matce Bożej, Pani Naszej i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia  

                                                                                  Króluj nam Chryste!
Wasi Duszpasterze