Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 03.12.2023

I Niedziela Adwentu

Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7 Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił
1 Kor 1,3-9 Oczekujemy objawienia się Jezusa Chrystusa
Mk 13,33-37 Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie

Przez wieki człowiek poszukiwał Boga. Biblijni Żydzi z pełnym przekonaniem uważali, że Bóg realnie mieszka nad nimi, ponad nieboskłonem. Niemniej realnie odczuwali również zależność, w myśl której oddalanie się od Przykazań skutkowało poczuciem opuszczenia Izraela przez Boga. Tym samym znak Bożej przychylności lub niełaski odczytywano w kategorii otwartych lub zamkniętych niebios. Prorok Izajasz błaga, aby Bóg rozdarł niebo, dał odczuć swą troskliwą obecność i ponownie ulitował się nad udręczonym ludem. Kluczem do odnalezienia Boga jest tęsknota wyrażona w postawie Adwentu. Mamy być niczym ewangeliczni słudzy z przypowieści, którzy wykonują swe zadania, a jednocześnie z uwagą wyczekują przyjścia pana domu. Zachęceni Słowem Bożym, skierujmy serca na łaskę otwartego nieba dla nas samych.

1. W dzisiejszą, pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny, nowy rok kościelny, który przeżywać będziemy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Rozpoczynamy również okres radosnego oczekiwania na przyjście Pana – to nie jest tylko przygotowanie na kolejne święta Bożego Narodzenia, na pamiątkę pierwszego przyjścia Pana, lecz również jest to przygotowanie na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Kolejne dni mają służyć naszemu bezpośredniemu przygotowaniu do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Wykorzystajmy dobrze ten czas dla odnowienia i umocnienia więzi z Panem Bogiem i bliźnimi. Ze szczególną uwagą wpatrujmy się w Maryję, która jest najpiękniejszym wzorem adwentowego oczekiwania na przyjście Odkupiciela. Starajmy się naśladować Jej bezgraniczne zawierzenie oraz oddanie Panu Bogu i ludziom.

2. Staropolskim zwyczajem zapraszamy na roraty:

  • Dorosłych od poniedziałku do soboty włącznie na godz.6.00
  • Dzieci  oraz młodzież od poniedziałku do piątku  włącznie na godz.16.30

3. Pamiętajmy o wsparciu potrzebujących: dzieci z ubogich rodzin, osób starszych, samotnych, choćby przez zakup świec Caritasu, w ramach  Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, świece rozprowadzamy w formie cegiełek w cenie – mała świeca 10 zł, duża 20 zł  które są  do nabycia w naszym kościele. Nasz Parafialny Zespół Caritas po raz kolejny prowadzi akcję „Napełnij worek św. Mikołaja”. Po Mszach Świętych wolontariusze rozdają tzw. „Woreczki” z nazwą potrzebnego produktu spożywczego bądź przemysłowego. Akcja będzie trwała do 18 grudnia, a wolontariusze naszego Caritasu rozprowadzają również sianko na stół wigilijny, ofiary również można złożyć do skarbonki na cel charytatywny. Już teraz dziękujemy za wszelką pomoc i okazane serce najbardziej potrzebującym z naszej Parafii.

4. Postarajmy się, aby głęboko przeżyć okres Adwentu, aby nie była to tylko codzienna krzątanina i gonitwa w przedświątecznych przygotowaniach, lecz aby Adwent stał się czasem prawdziwego przygotowania na spotkanie z Tym, który stał się jednym z nas dla naszego zbawienia. Może warto przystroić odpowiednio nasze domy i mieszkania w adwentowy wieniec z czteroma świecami, powrócić do wspólnej, rodzinnej modlitwy czy skorzystać z sakramentu pojednania. Okazja do spowiedzi każdego dnia przed Mszami Świętymi, szczególnie zapraszamy w czwartek.

5. Przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia),  Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na Nowennę do MBNP: dzisiaj tj. 3 grudnia na godz.6.30, i od 4 do 7 grudnia po Mszy Świętej o godz.6.00. Serdecznie zapraszamy. 

6. W piątek, 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na Msze Święte o godz.6.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.30, i 18.00 podczas których będziemy prosić Maryję o pomoc w walce z pokusami i grzechem, w walce o czystość serca oraz o pełnienie woli Bożej w życiu. Dzieci, które w przyszłym roku mają przystąpić do I Komunii św. zapraszamy  na poświęcenie medalików w piątek na godz.16.30. W szczególny sposób zapraszamy na Godzinę Łaski dla całego świata 1200 do 1300:

  • Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Modlitwa Anioł Pański
  • Modlitwa Różańcowa tajemnice bolesne i koronka do Bożego Miłosierdzia
  • Około godz. 1230 Uroczysta Msza Święta 
  • zawierzenie naszych rodzin, naszej ojczyzny i świata N.S.P.J i N.M.P.
  • Ciebie Boga wysławiamy i uroczyste błogosławieństwo dla naszych Rodzin i Ojczyzny.

7. W tym tygodniu I środa miesiąca, Rodzina Żywego Różańca zaprasza na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny po Mszy Świętej o godz.16.30.

8. W tym tygodniu przypada też I czwartek zapraszamy po Mszy Świętej o godz.16.30 na nowennę do Przemienienia Pańskiego, tradycyjnie zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

9. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30, w piątek o godz.8.00.

10. W poniedziałek, 4 grudnia, z racji przypadającego liturgicznego wspomnienia Świętej Barbary, modlimy się szczególnie w intencji ludzi ciężkiej pracy oraz tych, którzy pracy poszukują.

11. W środę, 6 grudnia, wspominamy Świętego Mikołaja. Przy okazji tego wspomnienia podejmijmy refleksję na temat naszego zaangażowania w dzieła charytatywne i dobroczynne.

12. W przyszłą niedzielę – w drugą niedzielę adwentową będziemy szczególnie się modlić w intencji naszych braci i sióstr katolików na Wschodzie, a także będziemy mogli wspomóc ich naszą ofiarą materialną do puszek przed kościołem.

13. Liceum Ogólnokształcące przy ul. Klasztornej zaprasza na kiermasz: „Klasztorna pomaga” (aukcja, jasełka, pomoc dla hospicjum, ciasta), który odbędzie się na sali gimnastycznej przy ul. Klasztornej 4, w czwartek 7 grudnia o godz.17.00.

14. Towarzystwo Miłośników Kartuz serdecznie zaprasza na wspólne rozpoczęcie okresu przedświątecznego. W piątek 6 grudnia  o godz.17.00  zaprasza do Parku  Towarzystwa Miłośników Kartuz przy Kolegiacie na zapalenie lampek choinkowych oraz uczczenie Świętego Mikołaja, będzie wspólne śpiewanie kolęd przy choince oraz niespodzianki  dla najmłodszych. Serdecznie zapraszamy.

15. Kartuskie Centrum Caritas w dniach 8-9 grudnia 2023r. (piątek i sobota) będzie przeprowadzać zbiórkę żywności, w ramach akcji „Tak. Pomagam!”. Zbiórka prowadzona będzie w sklepach sieci Biedronka oraz Lidl. Z zebranych darów zostaną zrobione paczki na święta dla najuboższych rodzin. Za złożone dary składamy serdeczne Bóg zapłać.

16. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”,  jest jeszcze aktualny  „Pielgrzym” i inne czasopisma.  

17. Ktoś pozostawił okulary w biurze parafialnym, można je tam odebrać.

18. Msze Święte:  ++Siostry z 39 Róży Niewiast pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz ++Kapłanów, którzy posługiwali w naszej parafii we wtorek o godz.18.00; Z podziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog.  i opiekę  Matki Bożej i wstawiennictwo św. Ambrożego naszego Patrona dla Pszczelarzy i ich Rodzin w czwartek o godz.18.00, o świętość w Rodzinach Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w piątek o godz.6.00, oBoże błog. i opiekę Matki Bożej dla Sióstr 41 Róży Niewiast, Członków ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii  w piątek o godz.18.00, zpodziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog.  i opiekę  Matki Bożej dla Członków II Róży Ojców oraz dla ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii w sobotę o godz.6.00,w intencji Ojca św., naszych biskupów, kapłanów, Ojca Jonasza oraz o powołanie kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do FZŚ w sobotę o godz. 8.00.

19. W minionym tygodniu z naszej parafialnej wspólnoty odeszli po nagrodę do Pana śp. Alojzy Mejer z ul. Wzgórze Wolności, śp. Halina Piepke z ul. Dra Majkowskiego i śp. Benon Jankowski z ul. Jeziornej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…   

20. W przyszłą, drugą  niedzielę miesiąca kolekta na nasze parafialne inwestycje.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– W poniedziałek, 4 grudnia – św. Barbara, dziewica i męczennica, która patronuje osobom ciężko pracującym i narażonym na utratę życia.
– Również w poniedziałek, 4 grudnia – św. Jan Damasceński, kapłan i doktor Kościoła, wybitny herold prawdy o wniebowzięciu Maryi.
– W środę, 6 grudnia – św. Mikołaj, biskup Miry, znany z wielkiej hojności i szczodrobliwości.
– W czwartek, 7 grudnia – św. Ambroży, biskup Mediolanu i doktor Kościoła, kaznodzieja i autor wielu hymnów liturgicznych; pszczelarze upatrują w nim swojego wielkiego orędownika.  

Każdy z nas jest ukochanym dzieckiem samego Boga. Dziecko tęskni za swoim ojcem. W rozpoczynającym się czasie Adwentu rozpalajmy w sobie tęsknotę oraz nadzieję na rychłe spotkanie z Bogiem, który przychodzi do nas w Jezusie Chrystusie. Adwent przypomina, że chrześcijanin ma być czujny. Całe nasze życie jest wielkim oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. W pracy, w szkole, w rodzinach pokażmy, że jesteśmy Jego uczniami.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli, rozpoczynającej Nowy Rok Kościelny, Chrystusowi Panu Czasu i Wieczności, Matce Bożej, Pani Naszej i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia               

                                                                                                                             Wasi Duszpasterze