Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 31.12.2023

Niedziela św. Rodziny

Rdz 15,1-6;21,1-3 Obietnica potomstwa
Hbr 11,8.11-12.17-19 Wiara Abrahama, Sary i Izaaka
Łk 2,22-40 Dziecię rosło, napełniając się mądrością

Rodzina jest Bogiem silna, a Bóg pragnie towarzyszyć w jej wewnętrznym życiu. Na kartach Pisma Świętego wiele postaci mogłoby potwierdzić tę zasadę. Historia rodu Abrahama i Sary miała niebawem się zakończyć. Starożytni twierdzili, że brak potomka oznacza zarówno wstyd dla małżonków, jak i ostateczne przerwanie ciągłości rodziny. Interwencja Boga odmieniła ich los – potomstwem Abrahama będzie odtąd niezliczony naród izraelski. Bóg także odmienił los rodziny Józefa i Maryi. Ewangelia pięknie ukazuje nam moment spotkania w świątyni kilku pokoleń – od maleńkiego Jezusa po starców Symeona i Annę. Jak niegdyś w świątyni, tak i dziś Jezus gromadzi nas w kościele, byśmy czerpali siły dla naszych rodzin. Wsłuchani w treść liturgii słowa, powierzajmy Bogu wszystkie rodziny świata

1. Dzisiejsze święto nasuwa nam wszystkim temat do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia; stanowi sanktuarium życia i świętości. Dlatego módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin, dzisiaj na godz.13.30 zapraszamy na Mszę Świętą małżonków, którzy w minionym roku obchodzili srebrny, złoty i diamentowy jubileusz małżeński i wszystkich, którzy pragną  odnowić małżeńskie ślubowania i odnowić swoją miłość w Chrystusie.

2. Dzisiaj żegnamy 2023 rok, a już jutro powitamy rok 2024. Przyjdźmy do naszej parafialnej świątyni na modlitwę dziękczynno-przebłagalną za ten mijający czas. Rozpoczniemy ją o godz.17.00. Zaśpiewamy wówczas uroczyste Ciebie Boga wysławiamy, za które w ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

3. W poniedziałek 1 stycznia, z Maryją – Bożą Rodzicielką wejdziemy w Nowy Rok Pański 2024. Tego dnia w szczególny sposób Kościół modli się o pokój na świecie. Porządek Mszy Świętych w naszym kościele jak w każdy dzień świąteczny, z tym, że nie będzie mszy św. o godz.7.00, natomiast będzie dodatkowa msza św. o godz.13.30.

4. W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywaną w naszej polskiej tradycji świętem Trzech Króli. Święto to jest starsze niż Boże Narodzenie i przypomina prawdę, że Bóg przyszedł nie tylko do Narodu Wybranego, ale do wszystkich ludzi. Mędrcy ze Wschodu, przybywający z pokłonem do nowonarodzonego Króla, są reprezentantami wszystkich narodów i ludów. Jest to uroczystość, która zobowiązuje katolików do uczestnictwa w Eucharystii. Msze Święte jak w niedziele.  Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus mansionem benedicat”. Takie oznaczenie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr. Kolekta w tym dniu na misje katolickie.

5.W uroczystość Trzech Króli Mszę Świętą o godz.9.30 uświetni kolędowaniem Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach i po Mszy Świętej zapraszamy na krótki koncert.

6. W uroczystość Objawienia Pańskiego w naszym mieście odbędzie się Orszak Trzech Króli. Z każdej parafii wyruszy Orszak każdego z króli, aby później wspólnie pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi na Kartuskim Rynku. W naszej parafii zbiórka wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Orszaku pod krzyżem przy Kolegiacie o godz. 14:30. Następnie pod przewodnictwem jednego z Trzech Króli udamy się ulicami: Klasztorną, 3-go Maja i Kościuszki, aby około godz. 15:00 dotrzeć na Kartuski Rynek. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Orszaku i wspólnego kolędowania. 

7. W środę na godz.17.00 Wspólnota Żywego Różańca zaprasza na nabożeństwo  w intencji naszej Ojczyzny.

W tym tygodniu dni eucharystyczne:

  •  I czwartek miesiąca: Bractwo Przemienienia Pańskiego zaprasza do wspólnego śpiewu Godzinek o Przemienieniu Pańskim na godz.17.00. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.
  • I piątek miesiąca: po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza  Święta po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.

8. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • Godz.14.30 Nabożeństwo przy żłóbku, na które zaprasza Franciszkański Zakon Świeckich
  • godz.15.00 Nabożeństwo Różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

9. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele inwestycyjne w I Święto, które wyniosły 9585 zł, 10 koron i 50 centów. Bóg zapłać.

10. W minionym tygodniu  odeszli po nagrodę do Pana śp. Jerzy Kobiela z Łapalic, śp. Witold Chlebba   z Nowego Osiedla i śp. Marzenna Nacel z Łapalic z ul. Kartuskiej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…       

11.Trwają odwiedziny duszpasterskie – kolęda. Pamiętajmy, że chrześcijanin przyjmujący kolędującego kapłana daje świadectwo swojej przynależności do Kościoła. Przeżywajmy te odwiedziny kolędowe w duchu Bożonarodzeniowej radości, w duchu modlitwy i serdecznej rozmowy z duszpasterzem. A pozostawione kolędowe błogosławieństwo niech chroni nasze domy, rodziny i umacnia nas na drodze chrześcijańskiego życia.

Plan kolęd na najbliższy tydzień:

2.01.24   wtorekSambora parzyste strona prawa Cicha i Ceynowy16.004
3.01.24 środaDra Majkowskiego numery parzyste strona prawa  i Przy Rzeźni16.005
4.01.24 czwartek Dra Majkowskiego numery nieparzyste strona lewa, Nowe Osiedle  16.005
5.01.24 piątekOs. XX Lecia 1, 2, 3 i 416.002
6.01.24   sobotaOs. XX Lecia 1014.002
7.01.24 niedziela  Osiedle XX Lecia 5 i 11 14.00  3
8.01.24   poniedziałekOs. XX Lecia  8,i 3 Maja i 11 Listopada16.003

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

  • We wtorek, 2 stycznia – św. św. Bazyli Wielki i Grzegorz z Nazjanzu, dwaj wielcy nauczyciele chrześcijańskiego Wschodu z IV wieku, którzy bronili czystości wiary przed błędami arianizmu i macedonizmu.
  • W środę, 3 stycznia – Najświętsze  Imię Jezus

Za chwilę wrócimy do naszych domów. Podziękujmy naszym najbliższym za to, że są przy nas. Pamiętajmy, że każda rodzina jest domowym Kościołem, miejscem obecności samego Boga. Podczas kończącej się Mszy Świętej zostaliśmy umocnieni ogromem łaski i siły Bożej – wejdźmy z nią w kolejny rok naszego życia.
Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie. Niech Jezus wraz z Maryją i św. Józefem wspiera i błogosławi solenizantom i jubilatom w nadchodzących dniach.

                                                                                       Wasi Duszpasterze