Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 07.01.2024

Niedziela Chrztu  Pańskiego

Iz 55,1-11 Nowe i wieczne przymierze
1 J 5,1-9 Jezus przyszedł przez wodę, krew i Ducha
Mk 1,7-11 Chrzest Jezusa

Woda obmywa z brudu. W wymiarze duchowym uświęcona woda obmywa z grzechu w momencie chrztu. Ludzie, którzy zmierzali ku miejscu, gdzie chrzcił Jan, doskonale rozumieli tę zależność, którą ogłosił niegdyś prorok Izajasz: „«Wszyscy spragnieni, przyjdźcie do wody (…). Niechaj bezbożny porzuci swą drogę»”. Chociaż znak obmycia w wodach Jordanu wyrażał nawrócenie, to nie zmazywał grzechu. Chrzest w Jordanie był zapowiedzią prawdziwego chrztu, o którym zaświadcza Jan Chrzciciel: „«Ja chrzciłem was wodą, On zaś chrzcić was będzie Duchem Świętym»”. To nie woda sama w sobie, lecz Duch obmywa ze zmazy grzechu. Swego Ducha pośle Jezus uczniom zgromadzonym w Wieczerniku, by otrzymaną mocą i znakiem wody oczyszczać ludzkie dusze. W czasie liturgii otwórzmy nasze serca na łaskę Ducha Świętego.

1. Dzisiejsze święto to również święto Epifanii Boga, bowiem jest to uroczyste rozpoczęcie publicznej działalności Pana Jezusa. Wydarzenia nad Jordanem to także zapowiedź naszego chrztu, podczas którego każdy z nas stał się umiłowanym dzieckiem Boga. Na początku dzisiejszych Mszy błogosławimy wodę, by przypomnieć sobie moment naszego chrztu, uświadomić sobie jego wartość i znaczenie. Pobłogosławioną wodę będzie można zabrać do naszych domów, by je pokropić bądź też przygotować dla przychodzącego z błogosławieństwem i duszpasterską wizytą kapłana.

2. Święto Chrztu Pańskiego kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. My jednak przedłużymy okres śpiewana kolęd, zgodnie z dawną polską tradycją, do święta Ofiarowania Pańskiego. Będą one się pojawiać w „repertuarze” naszych śpiewów podczas liturgii. Do tego święta pozostawimy również w naszej świątyni bożonarodzeniową szopkę.

3. Zatrzymajmy się na moment przy chrzcielnicy w naszym kościele, aby podziękować za dar dziecięctwa Bożego, ale także zdać sobie sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi, za głoszenie innym Chrystusa i zachwycanie naszą wiarą przez świadectwo chrześcijańskiego życia.

4. W środę przed  Eucharystią  o godz.8.00 i 18.00 zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny  o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

7. Kontynuujemy odwiedziny kolędowe naszych Parafian. W ostatnim dniu, tj. 22 stycznia 2024 będzie jeszcze możliwość przyjęcia kolędy w domu, prosimy zgłaszać w biurze parafialnym, jeśli nie było można w swoim rejonie kolędowym lub będzie można w tym dniu uczestniczyć w Mszy Świętej przez tych, którzy nie przyjęli kolędy w domu, tak jak to miejsce dwa lata temu oraz w ubiegłym roku; terminy kolęd na najbliższy czas i cały plan kolęd jest wywieszony w gablocie ogłoszeń oraz znajdziemy również na stronie internetowej naszej Parafii. Ofiary składane w czasie kolędy, za które składamy serdeczne Bóg zapłać przeznaczymy tradycyjnie na nasze parafialne inwestycje. 

8. W najbliższym czasie przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców ulic i miejscowości:

7.01.24 niedziela  Osiedle XX Lecia 5 i 11 14.00  3
8.01.24   poniedziałekOs. XX Lecia  8,i 3 Maja i 11 Listopada16.003
9.01.24 wtorekProkowska numery nieparzyste strona lewa16.003
10.01.24 środaProkowska 4016.003
11.01.24 czwartek  Prokowska numery parzyste od nru 2 do 36,  Obrońców Poczty Polskiej, Gdyńskich Kosynierów  i Klasztorna16.003
12.01.24 piątekŁąkowa i Krasickiego  16.004  
13.01.24    sobotaKosy (2 Księży)  Mikołaja Reja  10.00 15.002 1
14.01.24 niedzielaBoh. Westerplatte i Zielone Wzgórze14.003

9. W przyszłą niedzielę o godz. 11.00 Msza Święta  z liturgią w języku kaszubskim oraz śpiewem kolęd  Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby.

10. Dzisiaj zachęcamy do nabycia prasy katolickiej:  „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Misyjnych Dróg” i innych czasopism.

11. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.

12. Msza Święta: w intencji Ojca św., naszych Biskupów, Kapłanów, Ojca Jonasza i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, do życia konsekrowanego i do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich   w sobotę o godz.8.00.

13. Dyrekcja Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Kartuzach organizuje dzień otwarty szkoły katolickiej w niedzielę, 14 stycznia w godzinach od 8.00 do 13.30. Otwieramy 2 klasy pierwsze. Mamy również miejsca w innych klasach szkoły podstawowej. Zapraszamy do odwiedzenia naszej placówki w Kartuzach na Rynku oraz zapoznania się z ofertą edukacyjną. Informacje o szkole można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej (www.katolik.kartuzy.pl) oraz profilu Facebook. Tel. kontaktowy 515 135 661 lub 506 299 471

14. Pogrzeb śp. Krystyny Wrzołek z Somonina, wcześniej mieszkającej w Kartuzach w poniedziałek o godz.13.00 w kolegiacie, wcześniej o godz.12.15 różaniec w kościele i śp. Gerarda Richert z ul. Wzgórze Wolności we wtorek o godz.14.00 w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

Warto, aby święto Chrztu Pańskiego było okazją do podziękowania za dar naszego chrztu. Pomyślmy dzisiaj o naszych rodzicach, rodzicach chrzestnych i kapłanie, który włączył nas do wspólnoty uczniów Chrystusa. Podziękujmy im za to, że przekazali nam dar wiary. Wszystkim Jubilatom i Solenizantom składamy najlepsze życzenia; a Boże błogosławieństwo niech ożywi naszą wiarę, pomoże nam nią się dzielić i według niej kształtować nasze nowe życie, które otrzymaliśmy w czasie naszego Chrztu Świętego.  Pan Jezus na ziemi był wolny od jakiegokolwiek zła. Wszedł do wody, aby pokazać nam, jak ważny jest chrzest i że On grzechy ludzi bierze na siebie. Oddał swoje życie, aby nas zbawić. Trzeba dobrze wykorzystać ten Boży Dar.

                                                                                                                         Wasi Duszpasterze