Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 14.01.2024

II Niedziela ZwykłA

1 Sm 3,3b-10.19 Powołanie Samuela
1 Kor 6,13c-15a.17-20 Wasze ciała są członkami Chrystusa
J 1,35-42 Znaleźliśmy Mesjasza

Powołanie zawsze jest tajemnicą, gdyż dotyka ono tajemnicy Bożych zamysłów względem człowieka. Spośród wielu Pan wybiera konkretnych ludzi, którym powierza udział w swej zbawczej misji. Z ludzkiego punktu widzenia logika Boga może być niezrozumiała. Oto Pan powołuje ludzi przeciętnych i niczym się nie wyróżniających. Jednak Bóg widzi dalej i głębiej. Podobnie jak nikt nie spodziewał się, że dziecko o imieniu Samuel będzie prorokiem narodu, tak nikt nie spodziewał się, że dwaj prości rybacy: Szymon i Andrzej będą kiedyś wielkimi Apostołami. Niezależnie od tego, czy jest to przybytek Pański, czy brzeg Jeziora Galilejskiego, Bóg powołuje człowieka w każdym miejscu i w każdym czasie. Niech słowo Boże wzmocni w nas pewność naszego powołania.

1.  Dziś druga niedziela tak zwana zwykła – w ciągu roku. Przypomina nam o tym zielony kolor szat liturgicznych. Prosimy Boga, aby dał nam poznać, co należy czynić, i udzielił siły do wypełnienia poznanych obowiązków (kolekta mszalna). Ewangelia dzisiejsza ukazuje nam Jezusa powołującego pierwszych uczniów, którzy uwierzyli słowu Świętego Jana Chrzciciela i chcieli bliżej Go poznać. Niech i w nas nie gaśnie chęć poznawania i zbliżania się do Jezusa: może warto zaangażować się w działalność grup i stowarzyszeń w naszej parafii, aby to pragnienie realizować…

2. W środę, 17 stycznia, będziemy obchodzili po raz 27. Dzień Judaizmu. Pamiętajmy w modlitwach o naszych starszych braciach w wierze, z którymi łączy nas postać Abrahama i innych patriarchów Starego Testamentu, a przede wszystkim sama księga Pisma Świętego.

3.  Od czwartku, 18 stycznia, do czwartku, 25 stycznia, trwać będzie Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. O jedność wśród swoich uczniów i wyznawców modlił się Jezus przed swoją męką i śmiercią. Niech ta modlitwa nieustannie trwa, bo podziały wśród chrześcijan to rana, która boli i osłabia świadectwo ich wiary. Zachęcamy do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy razem z wszystkimi naszymi braćmi i siostrami wyznającymi wiarę w Chrystusa Pana.  

4. We wtorek 16-ty dzień miesiąca – zapraszamy do udziału w nabożeństwie po Mszy Świętej o godz.18.00 za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

6. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać ze spowiedzi świętej.

7. W przyszłą niedzielę obchodzimy w Kościele Niedzielę Słowa Bożego.

8. Msza Święta: w intencji Członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

9. Zachęcamy do nabycia nowego nru  „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny  „Pielgrzym” oraz inne czasopisma.

10. Informujemy, że w naszej Diecezji Pelplińskiej w dniach od 27 stycznia do 3 lutego będzie się odbywała Peregrynacja relikwii błog. Rodziny Ulmów, również w naszej Parafii będziemy mogli modlić się i oddać cześć relikwiom 30 stycznia o godz.22.45 – powitamy relikwie, a pożegnamy 31 stycznia o godz.5.45. Wszystkich pragnących włączyć się do modlitwy szczególnie za nasze rodziny za przyczyną bł. Rodziny Ulmów– serdecznie zapraszamy. Szczegóły naszego czuwania i modlitwy podamy później.

10. Trwają odwiedziny kolędowe naszych Parafian. W ostatnim dniu, tj. 22 stycznia 2024 będzie jeszcze możliwość przyjęcia kolędy w domu, prosimy zgłaszać w biurze parafialnym, jeśli nie było można w swoim rejonie kolędowym lub będzie można w tym dniu uczestniczyć w Mszy Świętej przez tych, którzy nie przyjęli kolędy w domu, tak jak to miejsce dwa lata temu oraz w ubiegłym roku; terminy kolęd na najbliższy czas i cały plan kolęd jest wywieszony w gablocie ogłoszeń oraz znajdziemy również na stronie internetowej naszej Parafii. Ofiary składane w czasie kolędy, za które składamy serdeczne Bóg zapłać przeznaczymy tradycyjnie na nasze parafialne inwestycje. 

11.W najbliższym czasie przybędziemy z modlitwą i błogosławieństwem do mieszkańców ulic i miejscowości:

14.01.24 niedzielaBoh. Westerplatte i Zielone Wzgórze14.003
16.01.24  wtorekJeziorna, Plac św. Brunona  16.003
17.01.24 środaChmieleńska nry nieparzyste strona lewa16.003
18.01.24 czwartekSłowackiego, Konopnickiej, Sienkiewicza i Reymonta16.003
19.01.24 piątekBursztynowa i Wzgórze Wolności16.003
20.01.24 sobotaChmieleńska nry parzyste strona prawa, Kwiatowa i Ogródków Działkowych i Bilowo15.003
21.01.24 niedzielaMickiewicza, Kochanowskiego, Podgórna Zagórze14.003
22.01.24 poniedziałekPrusa i  Dodatkowe zgłoszone kolędy
Msza Święta dla wszystkich, którzy pragną w kościele modlić się o Boże błog. na nowy Rok i nie przyjęli kolędy w domu
16.00
18.00
3

12.W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Razmik Meliksetyan z ul. Dra Majkowskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich  naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w środę, 17 stycznia – św. Antoni Pustelnik, którego życie stanowi niedościgniony wzorzec radykalnego odsunięcia się od świata i jego spraw.
– w piątek, 19 stycznia – św. Józef Sebastian Pelczar, biskup przemyski i założyciel sercanek, który z wielką gorliwością i troską realizował program podniesienia wiedzy, wiary i ducha wśród wiernych i duchowieństwa swojej diecezji.

W czasie Mszy Świętej spotkaliśmy się z Mesjaszem, czyli Chrystusem. Zróbmy wszystko, aby On zamieszkał w naszej codzienności. Zanieśmy Go także do naszych rodzinach, miejsc nauki czy środowisk pracy.
Znaki dane ludziom przez Boga mogą odczytać ci, którzy towarzyszą Panu Jezusowi. Mając czyste serca, bądźmy zawsze blisko naszego Zbawiciela, aby On mógł bez przeszkód działać w naszym życiu. Niech Jezus – Baranek Boży – wskazuje solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia drogę prowadzącą do zbawienia   

                                                                                                            Wasi Duszpasterze