Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 21.01.2024

III Niedziela Zwykła

Jon 3,1-5.10 Nawrócenie Niniwitów
1 Kor 7,29-31 Przemija postać tego świata
Mk 1,14-20 Jezus wzywa ludzi do nawrócenia i powołuje pierwszych apostołów

Nawrócenie ma zawsze podwójny wymiar. Jest łaską daną od Pana Boga, lecz musi zostać podjęte przez człowieka, by mogło skutecznie się dokonać. Nawrócenie oznacza odwrócenie się od swej grzesznej przeszłości i zwrócenie się w stronę Boga. Taką postawę pod wpływem Jonaszowego upomnienia podjęli Niniwici. W Ewangelii Pan Jezus także nieustannie nawołuje, by człowiek kierował swe życie ku Bogu. Słowa Jezusa: „Pójdź za mną” tłumaczy się także jako: „podążaj moimi śladami”. Bracia Szymon i Andrzej oraz Jan i Jakub podjęli zaproszenie Pana. Porzuciwszy dotychczasowe życie, zaczęli kroczyć śladami Jezusa. Podążanie za Jezusem jest pewną drogą ku przemianie swego serca, a tym samym swego życia.Zachęceni liturgią słowa, podążajmy za Panem Jego śladami.

1. Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego. Papież przypomina, że „Jezus Chrystus puka do naszych drzwi przez Pismo Święte; jeśli słuchamy i otwieramy drzwi umysłu i serca, wchodzi On w nasze życie i z nami zostaje” (List apostolski Ojca Świętego Franciszka „Aperuit illis”, nr 8). Niech będzie to szczególny czas odkrywania Boga i umacniania wiary przez lekturę tekstów natchnionych. 

2. W czwartek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

3. W piątek, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

4. W sobotę, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

6. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

7. Msze Święte: z podziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę  Matki Bożej i zdrowie dla Janiny i jej Rodziny z okazji 66 tych Urodzin od 40 Róży Matek we wtorek o godz.7.00,  +Irenę Myszk w 1 r.śm. i ++ z jej Rodziny oraz ++Księży z naszej parafii i dusze w czyśćcu cierpiące od 40 Róży Matek w środę o godz.8.00.      

8. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”,Gościa Niedzielnego”, „Małego Gościa”  i innych czasopism.

9. W przyszłą, jak zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca nasz Parafialny Zespół Caritas zbiera ofiary na cele charytatywne. 

10. Informujemy, że w naszej Diecezji Pelplińskiej w dniach od 27 stycznia do 3 lutego będzie się odbywała Peregrynacja relikwii Błog. Rodziny Ulmów, również w naszej Parafii będziemy mogli modlić się i oddać cześć relikwiom 30 stycznia o godz.22.45 – powitamy relikwie, a pożegnamy 31 stycznia o godz.5.45. Wszystkich pragnących włączyć się do modlitwy szczególnie za nasze rodziny za przyczyną Błog. Rodziny Ulmów– serdecznie zapraszamy we wtorek 30 stycznia na godz.22.45 na powitanie relikwii, które przybędą do nas z Lęborka; do godz.24.00 wspólnie będziemy się modlić, o godz.24.00 Msza Święta w intencji Rodzin naszej Parafii za wstawiennictwem Błog. Rodziny Ulmów oraz w środę od godz.4.30 modlitwa indywidualna i o godz.5.45 pożegnanie relikwii do parafii św. Kazimierza  w Kartuzach. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

11. Kończymy duszpasterskie odwiedziny kolędowe rodzin naszej parafii. Serdecznie dziękujemy za wszystkie spotkania i rozmowy, które odbyliśmy. Dziękujemy za Waszą, Drodzy Parafianie, otwartość i życzliwość. Na najbliższych spotkaniach Rad Parafialnych podejmiemy sprawy, postulaty i propozycje, które przedstawiliście nam w rozmowach. 

12. W ostatnim dniu, tj. 22 stycznia 2024 będzie jeszcze możliwość przyjęcia kolędy w domu, prosimy zgłaszać w biurze parafialnym, jeśli nie było można w swoim rejonie kolędowym lub będzie można w tym dniu uczestniczyć w Mszy Świętej przez tych, którzy nie przyjęli kolędy w domu, tak jak to miejsce dwa lata temu oraz w ubiegłym roku.

13. Plan ostatnich kolęd:

21.01.24 niedzielaMickiewicza, Kochanowskiego, Podgórna Zagórze14.00
22.01.24 poniedziałekPrusa i  Dodatkowe zgłoszone kolędy     Msza Święta dla wszystkich, którzy pragną w kościele modlić się o Boże błog. na nowy Rok i nie przyjęli kolędy w domu16.00     18.00

14. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Eryka Bobkowska z ul. Jeziornej, śp. Marianna Kurszewska z Rybaków, śp. Zygmunt Kański z ul. Chmieleńskiej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…   

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w środę, 24 stycznia – św. Franciszek Salezy, który w swoich pismach ukazywał, że każdy ma swoją własną drogę pobożności wiodącą do świętości, adekwatną do życiowego powołania i codziennej pracy.
– w czwartek, 25 stycznia – św. Paweł Apostoł Narodów, który mocno przeżył spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem pod Damaszkiem; z prześladowcy stał się gorliwym heroldem Chrystusa i Jego Dobrej Nowiny o zbawieniu.
– w piątek, 26 stycznia – św. św. Tymoteusz i Tytus, uczniowie św. Pawła Apostoła, do których skierował on tak zwane „Listy pasterskie” z trafnymi napomnieniami dla pasterzy i wiernych.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli, Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – tak uczy Święty Hieronim, wielki znawca Pisma Świętego. Czytając Pismo Święte, coraz lepiej poznajemy Pana Boga, a to pozwala nam jeszcze świadomiej otwierać nasze serca na Jego działanie.

                                                                                                          Wasi Duszpasterze