Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 28.01.2024

 IV Niedziela Zwykła

Pwt 18,15-20 Bóg obiecuje zesłać proroka
1 Kor 7,32-35 Małżeństwo i celibat
Mk 1,21-28 Jezus naucza jak ten, który ma władzę

U początku swej publicznej działalności Jezus zmierza do synagogi. Skoro dopuszczono Go do głosu i otwarcie może tam naucza, znaczy, że uważano Go za nauczyciela. Porządek spotkania w synagodze burzy zachowanie opętanego człowieka. Ale Jezus każe złemu duchowi opuścić biednego człowieka, a tym samym stawia siebie ponad urząd nauczyciela. Swoją mocą udowadnia, że jest kimś więcej niż nauczycielem, że jest Synem Bożym. W całym tym zdarzeniu zadziwia fakt, że to nie uczestnicy synagogalnego spotkania słuchający Jezusa, ale zły duch wyznaje wiarę w to, że Jezus jest Świętym Boga, Bożym Synem. Dla Świętego Marka, autora tej Ewangelii, owo wydarzenie jest pierwszym cudem dokonanym przez Jezusa. Ilekroć stajemy w bliskości Boga, wyznajemy wiarę w Jezusa i słuchamy Jego słów, tyle razy cuda stają się naszym udziałem w konkretnej codzienności. Odkryjmy w słowie Bożym umocnienie w naszych słabościach ku odmianie serc.

1. Dziś czwarta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

2. W Diecezji Pelplińskiej w dniach od 27 stycznia do 3 lutego trwa Peregrynacja relikwii Błog. Rodziny Ulmów, również w naszej Parafii będziemy mogli modlić się i oddać cześć relikwiom 30 stycznia o godz.22.45 – powitamy relikwie, a pożegnamy 31 stycznia o godz.5.45. Wszystkich pragnących włączyć się do modlitwy szczególnie za nasze rodziny za przyczyną Błog. Rodziny Ulmów– serdecznie zapraszamy we wtorek 30 stycznia na godz.22.45 na powitanie relikwii, które przybędą do nas z Lęborka; do godz.24.00 wspólnie będziemy się modlić, o godz.24.00 Msza Święta w intencji Rodzin naszej Parafii za wstawiennictwem Błog. Rodziny Ulmów oraz w środę od godz.4.30 modlitwa indywidualna i o godz.5.45 pożegnanie relikwii do parafii św. Kazimierza -6.00-6.45; Kartuzy św. Wojciech – 7.00-7.45; Borowo – 8.00-8.45; Grzybno – 9.00-9.45; Przodkowo – 10.00-10.45; Prokowo – 11.00-11.45; Sianowo – 12.00-12.45; Chmielno – 13.00-13.45; Kiełpino – 14.00 -14.45; Somonino – 15.00-15.45; Goręczyno – 16.00-16.45; Hopowo – 17.00-18.00 –  na  godz. 19.00 przekazanie relikwii do Skarszew. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3. W piątek uroczystość Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Zgodnie z żydowskim prawem 40 dni po urodzeniu Jezusa Maryja i Józef zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, by je przedstawić Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia przyjdźmy do świątyni ze świecami. Zostaną pobłogosławione i przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, będą nam przypominały o Jezusie – Światłości Narodów. Msze św. w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00, 16.30 i 18.00. Na Mszę Świętą o godz.16.30 zapraszamy wszystkie dzieci mające w tym roku przystąpić do I Komunii św. na obrzęd poświęcenia świec.  W tym dniu kolekta na klasztory klauzurowe. Święto Ofiarowania Pańskiego jest Dniem Życia Konsekrowanego, a więc osób, które obrały drogę życia zakonnego – szczególnego naśladowania Jezusa przez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ogarnijmy ich tego dnia naszą modlitwą i życzliwością. 

4. W wydarzeniu Ofiarowania Pańskiego wyjątkowa jest też obecność starców Symeona i Anny. Dlatego modlić się będziemy w intencji ludzi w podeszłym wieku. Sędziwi Symeon i Anna pokazują nam, że u schyłku życia można dostrzec sprawy, których nie dostrzegają inni. Są oni także niezrównanymi nauczycielami trudnej i zapomnianej umiejętności przygotowania się do odejścia z tego świata.  

5. W sobotę św. Błażeja z Sebasty, męczennika.  Patron od: bólu zęba, choroby gardła, choroby pęcherza, na dobrą spowiedź, kaszel, krwotoki, patron: garbarzy, gręplarzy, handlujących i produkujących wełnę, krawców, kamieniarzy, lekarzy, modystek (kapelusznic), murarzy, muzyków, handlujących końmi, chorych na obrzęki, piekarzy, szewców, sztukatorów, tkaczy, chorych na wrzody, zranienia kolcami, chroni zwierzęta domowe i dzikie, oraz jest patronem Dubrownika. Jest jednym z czternastu Wspomożycieli. Żył na przełomie III i IV wieku. Jego życie owiane jest tajemnicą i legendami. Urodził się na terenie dzisiejszej Turcji w Cezarei Kapadockiej. Był lekarzem, jednak porzucił wykonywanie zawodu i przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Został wybrany na biskupa gminy chrześcijańskiej w Sebaście. Miał cudownie uleczyć syna pewnej kobiety, któremu gardło przebiła ość Dla upamiętnienia tego wydarzenia Kościół do dziś w dniu św. Błażeja błogosławi gardła. Działo się to w czasach, kiedy chrześcijanie byli prześladowani. W 316 roku Gubernator Kapadocji na rozkaz cesarza Licyniusza rozpoczął prześladowania wyznawców Jezusa. Św. Błażej był zmuszony uciekać. Został jednak pojmany i osadzony w więzieniu. Był biczowany i okrutnie torturowany,  ostatecznie zginął przez ścięcie głowy mieczem.  Legenda głosi, że św. Błażej objawił się miejscowemu księdzu z kościoła św. Szczepana. Ostrzegł mieszkańców Dubrownika przed najazdem wojsk z Wenecji. Najeźdźcy widząc wielkie przygotowania do obrony miasta odstąpili od ataku. TRADYCJA GŁOSI, ŻE PODCZAS TORTUR PROSIŁ BOGA O WSTAWIENNICTWO ZA OSOBAMI CHORYMI NA GARDŁO.
Po każdej Mszy Świętej można otrzymać błogosławieństwo świecami, niech dobry Bóg chroni nas  od chorób gardła i od wszelkiego innego rodzaju zła.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w czwartek zapraszamy na Godzinki o Przemienieniu Pańskim o godz.17.00, w piątek po Mszy Świętej o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00. Chwile adoracji są nie tylko wyrazem naszej miłości wobec Pana, ale jednocześnie próbą odkrywania Bożej obecności pośród codziennych spraw i ludzkich losów. W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00  – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

7. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • Uroczysty Chrzest Święty w czasie Mszy Świętej o godz.13.30, nauka przed Chrztem dla rodziców i chrzestnych w sobotę o godz.17.00 w spowiednicy.
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

8. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

9. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

10. Zakończyliśmy tegoroczne odwiedziny duszpasterskie rodzin naszej parafii.  Serdecznie dziękujemy za chwile wspólnej modlitwy i zawierzenia Panu Bogu, budujące świadectwo wiary, serdeczne przyjęcie oraz złożone ofiary. Niech Boża Łaska „owocuje w nas i rośnie” w całym Nowym Roku.

11. Msze Święte: z podziękowaniem za otrzymane łaski i z  prośbą o dalsze Boże błog.  i opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Sióstr 42 Róży Matek, ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii w poniedziałek o godz.8.00, Ojcze Miłosierny, prosimy o niebo dla naszych bliskich zmarłych krewnych i sąsiadów, których powołałeś do Domu Ojca w 2023 roku++Marię Wiczling, Alinę Czaja, Janusza Kożyczkowskiego, Helenę Szymichowską, Sandrę Lubocką, Jakuba Kotowskiego, Janusza Brzeskiego, Zbigniewa Konkol, Marka Dawidowskiego, Jerzego Kobiela, Zenona Socha, Marzennę Nacel, Irenę Stanbuldzys, Beatę Kiedrowską i Leona Wiczling w 97 r. ziemskich urodzin w środę o godz.7.00.

12. Kartuskie Centrum Kultury zaprasza na film „Powstaniec 1863”. Film będzie grany od 2 do 8 lutego. „Powstaniec 1863” to film opowiadający o postawie ks. Stanisława Brzóski, który działał w konspiracji przeciwko Imperium Rosyjskiemu. To pierwszy film fabularny od wielu lat, który opowiada o powstaniu styczniowym. Istnieje możliwość seansów zbiorowych dla szkół  jak i innych grup. Zapraszamy także katechetów z klasami.

13. W minionym tygodniu odeszli po nagrodę do Pana śp. Alfons Jarzębiński z ul. Łąkowej, śp. Helena Dułak z ul. Mściwoja II, śp. Helena Starzyńska z Os. XX Lecia, śp. i Tadeusz Kreft z ul.Prokowskiej, apogrzeb śp. Hildegardy Pruszak z Os. Derdowskiego w poniedziałek o godz.13.00  w kolegiacie, eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona i śp. Marii Szyca – Mamy ks. Proboszcza Mariusza Szycy pochodzącego z naszej parafii, posługującego w Brzeźnie Lęborskim we wtorek  o godz.13.00 w kolegiacie pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny; eksporta z Domu Pogrzebowego przy Placu św. Brunona – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…       

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w środę, 31 stycznia – św. Jan Bosko, charyzmatyczny duszpasterz młodzieży i wybitny pedagog XIX wieku, który całe życie poświęcił trosce o młodych.
– w sobotę, 3 lutego – św. Błażej, biskup Sebasty (dzisiejsza Turcja), któremu tradycja przypisuje potężne orędownictwo w chorobach gardła.

Wieść o Jezusie, który wypędził z człowieka ducha nieczystego, rozchodziła się po całej Galilei. Warto, abyśmy nie wstydzili się swojej przynależności do Mistrza z Nazaretu. Dzielmy się z innymi radością, że Chrystus jest Panem naszego życia. Jezus w Ewangelii mówił dzisiaj o nagrodzie w niebie dla Jego wiernych uczniów. Wszyscy nimi jesteśmy. Pamiętajmy, że każda Msza Święta niedzielna zbliża nas do nieba, i tego nieba sobie życzmy. Wsłuchajmy się w Słowo Boże, które jest listem miłosnym skierowanym osobiście do każdego z nas. Dzisiaj potrafimy wyleczyć wiele chorób. Ale potrzebujemy pomocy Pana Boga do uzdrowienia naszej duszy. Sami sobie nie poradzimy. Zatem aby grzech nie rozprzestrzenił się za bardzo w naszych sercach, pamiętajmy o regularnej spowiedzi świętej.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore, dzieci i młodzież  w nowym semestrze nauki w szkole niech prowadzi Duch Święty swoja Mocą i Mądrością

                                                                                                                                               Wasi Duszpasterze