Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 14.04.2024

III Niedziela Wielkanocna

Dz 3,13-15.17-19 Bóg naszych ojców wskrzesił Jezusa
1 J 2,1-5 Chrystus jest ofiarą przebłagalną za nasze grzechy
Łk 24,35-48 Musiały się wypełnić zapowiedzi Pisma

Bóg wykorzystuje liczne okazje, aby objawić się człowiekowi. Zgromadzenie się wylęknionych uczniów za drzwiami Wieczernika stanowiło okazję, aby Jezus mógł objawić się jako Zmartwychwstały. Spotkanie z uczniami dało Jezusowi okazję zarówno do zaświadczenia o realności swej Osoby, a także do potwierdzenia, że w Jego śmierci i powstaniu z martwych wypełniły się słowa Pisma i proroków. Moment, w którym Pan „oświecił umysły uczniów, by rozumieli Pisma”, zaowocował w Dziejach Apostolskich. Piotr dzięki łasce Bożej uzdrawia chromego od urodzenia. Cud ten przyciąga tłum gapiów i słuchaczy. Jak niegdyś Jezus, tak teraz Piotr wykorzystuje tę okazję do głoszenia ludowi Jezusa Zmartwychwstałego, który wypełnił mesjańskie proroctwa. Zasłuchani w Słowo Boże, otwórzmy serca na spotkanie z Panem.

1. Dziś w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” – mówił Święty Hieronim. Niech będzie to czas szczególnego zasłuchania i rozważania słowa Pana.

2. Wiara w zmartwychwstanie Chrystusa staje się naszym udziałem dzięki świadectwom przekazanym nam na kartach Nowego Testamentu. Rozpoczynający się dzisiaj Tydzień Biblijny jest dla nas zachętą do częstszego sięgania po Pismo Święte, które jest niewyczerpanym źródłem mądrości i przewodnikiem na drogach wiary. Niedziela i Tydzień Biblijny to inicjatywy kierowane szczególnie do tych wiernych, którzy w sposób szczególny interesują się Pismem Świętym. Ale nie tylko do nich. Mamy głosić Dobrą Nowinę w dzisiejszym  świecie, a gdzie znajdziemy lepsze źródło poznania Bożej ekonomii zbawienia, jeśli nie w Biblii. Zatem nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego wczytujmy się z ochotą i rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte na kartach Ewangelii.

3. Nie zapominajmy, że źródłem naszej radości i mocy do ciągłego trwania przy Chrystusie, a jeśli odeszliśmy z powodu naszych słabości, do ciągłego powracania, jest Boże miłosierdzie. Zmartwychwstały Pan Jezus nie rozlicza Piotra z trzykrotnego zaparcia się Go, ale trzykrotnie pyta o miłość. I nasze grzechy, raz powierzone Bożemu miłosierdziu, stają się „błogosławioną winą”. Dlatego Kościół przypomina, że jeszcze jest stosowny czas na spowiedź św. i Komunię św. wielkanocną.

4. Dzisiaj przeżywamy Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP na pamiątkę rocznicy przyjęcia chrztu przez księcia Mieszka I.

5. Dzisiaj procesja wielkanocna przed Msza Świętą o godz.9.30, a w przyszłą niedzielę przed Mszą Świętą o godz.11.00.

6. Rozpoczęliśmy w naszej parafii peregrynację obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 17.30 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii.

7. W środę, 17 kwietnia Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna przeprowadzi wizytację kanoniczną w naszej Parafii. Zapraszamy wszystkich Parafian na nabożeństwo żałobne na cmentarzu przy kościele na godz.12.00 oraz na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy już na godz.17.30 i na Mszę Świętą na godz.18.00.

8. Przypominamy, że Uroczystość I Komunii Świętej w naszej parafii będzie w sobotę 18 maja. Dzieci przystąpią do I Komunii Świętej w dwóch grupach: Grupa I – klasa  IIIA Szk. Podst. Nr 2 oraz wszystkie dzieci klas III ze Szkoły Podst. Nr 1 w sobotę 18 maja o godz.10.00 i Grupa II –   dzieci klasy III B ze Szk. Podst. Nr 2, ze Szkoły Katolickiej i z Łapalic w sobotę 18 maja o godz.12.30. Pierwsze spotkania dla  I Grupy w czwartek 18 kwietnia o godz.16.00 a dla II Grupy w czwartek 18 kwietnia o godz.17.00, serdecznie też prosimy przynajmniej jedno z rodziców, aby było obecne z dzieckiem. Nabożeństwo odnowienia Przymierza Chrztu Świętego w sobotę 20 kwietnia:  I Grupa o godz.10.00, a II Grupa o godz.11.00. Na spotkania zapraszamy dzieci z rodzicami. Prosimy o zabranie ze sobą świec z Chrztu Świętego. Obecność obowiązkowa. Prosimy wszystkich  o modlitwę w intencji dzieci przygotowujących się do I Spowiedzi Świętej i I Komunii Świętej oraz ich Rodzin.

9. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

10. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

11. W przyszłą, czwartą niedzielę Wielkanocy, zwaną niedzielą Dobrego Pasterza, pragniemy modlić się w intencji o nowe powołania kapłańskie i do życia konsekrowanego.

12. Zapraszamy na  spotkanie formacyjne młodzieży przygotowującej się do bierzmowania w poniedziałek 15 kwietnia o godz. 18.30 w salkach parafialnych. Obecność obowiązkowa. 

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowe go nru „Gościa Niedzielnego”, Pielgrzyma”  i innych czasopism religijnych.

14. Msze Święte:   z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog. i opiekę Matki Bożej, zdrowie dla 26 Róży Matek pw. Św. Agnieszki w środę o godz.8.00, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski, z prośbą o przebaczenie grzechów, o zdrowie, dalsze Boże błog. i szczególną opiekę Matki Bożej Różańcowej dla Sióstr z 45 Róży Matek, Członków ich Rodzin oraz o obfite łaski dla Kapłanów pracujących w naszej Parafii w piątek o godz.8.00, w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00 i w intencji Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.     

15. Apostolstwo Dobrej Śmierci zaprasza do udziału w pielgrzymce: Wąchock – Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysko Kamiennej – Markowa, miejscowość, w której mieszkała rodzina Ulmów,  muzeum Polaków Ratujących Żydów – Pałac w Łańcucie – Rzeszów-rynek z pięknym ratuszem oraz rzeszowskie świątynie – Kościół Farny, Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej – Jędrzejów – najstarszy klasztor Cystersów w Polsce – Jaskinia Raj – zwiedzanie w dniach 23-26.07.2024r. Koszt 1100 zł + koszty wstępów. Zapisy w biurze parafialnym. Serdecznie zapraszamy.   

16. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kartuzach zaprasza kandydatów do szkoły na koncert z okazji dnia otwartego, który odbędzie się 18 kwietnia w czwartek o godz.17.30. Szczegółowe informacje o rekrutacji znajdują się na stronie internetowej szkoły.

17. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Joachim Formela z ul. Prokowskiej  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

Praca sprawia, że uczymy się nowych rzeczy i się rozwijamy. Wśród licznych obowiązków dnia codziennego pamiętajmy o czytaniu Pisma Świętego. Pan Bóg pragnie, abyśmy Go dobrze poznali już tutaj, na ziemi i przygotowali się na spotkanie z Nim w niebie.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej   niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju  polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

                                                                                                                    Wasi Duszpasterze