Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 21.04.2024

IV Niedziela Wielkanocna

Dz 4,8-12 Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym
1 J 3,1-2 Jesteśmy dziećmi Bożymi
J 10,11-18 Jezus jest Dobrym Pasterzem

Na wiele sposobów Jezus przybliżał współczesnym sobie ludziom prawdę o królestwie Bożym. Wykorzystywał ku temu obrazy zaczerpnięte z codziennego życia. Motyw pasterza i owiec stanowił i jest po dzień dzisiejszy naturalnym kolorytem Palestyny. Fragment Ewangelii o Dobrym Pasterzu Święty Jan umieścił w części zwanej Księgą Znaków. Tym samym w nawiązaniu do boskości Pana, przedstawia Chrystusa jako Tego, który używa formuły: „Ja Jestem”, a ściślej: „Ja Jestem Dobrym Pasterzem”. Prorok Ezechiel zapowiedział niegdyś, że sam Bóg jest jedynym pasterzem Izraela. Ów tytuł przejmuje Jezus na własność. On jest Dobrym Pasterzem. Człowiek, który słucha słów Pana i podąża Jego śladami, jest owcą, która nigdy się nie zatraci. Pozwólmy, aby w swym Słowie Bóg prowadził nas przez życie.

1. Pan Jezus sam siebie nazywa Dobrym Pasterzem, który daje swoje życie za owce. Wypełnił to całkowicie, ofiarując siebie na ołtarzu krzyża. Po swoim zmartwychwstaniu przekazał misję pasterską tym, których sam wybiera, aby ją wypełniali aż po krańce świata i aż do końca czasu. Niedziela Dobrego Pasterza ukazuje nam Chrystusa zatroskanego o zbawienie wszystkich, których powierza Mu Bóg Ojciec. Szczególnym znakiem tej pasterskiej miłości są sakramenty św., których sprawowanie Chrystus pozostawia swoim uczniom i ich następcom. Dzisiejsza niedziela jest szczególną okazją do modlitwy o dobrych pasterzy – gorliwych i świętych kapłanów oraz o powołania do życia konsekrowanego.

2. Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Codziennie będziemy prosić o nowych kapłanów, misjonarzy, osoby konsekrowane. Będziemy modlić się, aby wezwani przez Pana żniwa ochotnym sercem przyjęli powołanie, a także, aby rodziny wspierały tych, których Pan sobie wybrał. Niech błogosławieństwo nowych powołań spocznie również na naszej wspólnocie parafialnej.

3. Dzisiaj procesja wielkanocna przed Mszą Świętą o godz.11.00, a w przyszłą niedzielę przed Mszą Świętą o godz.12.30.

4. We wtorek obchodzić będziemy uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa, męczennika i patrona Polski. Znajdźmy w codziennym zabieganiu czas na spotkanie z Chrystusem we Mszy Świętej i na modlitwę w intencji naszej umiłowanej ojczyzny. Odpust w Parafii św. Wojciecha – suma o godz.17.00.

5. W czwartek przypada święto Świętego Marka Ewangelisty, które jest tradycyjnym dniem modlitwy o urodzaje. Chociaż specjalne dni modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące przypadają w szóstym tygodniu okresu paschalnego, chciejmy w codziennej, osobistej modlitwie prosić dobrego Boga, by pobłogosławił wszelkie ludzkie wysiłki, aby one przyniosły obfity plon i owoc i aby nikomu nie brakowało codziennego chleba, przed Mszą Świętą o godz.18.00 procesja błagalna o urodzaje – serdecznie zapraszamy.

6. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

7. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30. 

8. W minionym tygodniu w naszej Parafii przeżywaliśmy wizytację kanoniczną, którą przeprowadził Ks. Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna, Bóg zapłać wszystkim, którzy uczestniczyli w spotkaniach z naszym Ks. Biskupem.

9. Przypominamy, że Uroczystość I Komunii Świętej w naszej parafii będzie w sobotę 18 maja.   Dzieci przystąpią do I Komunii Świętej w dwóch grupach: Grupa I – klasa  IIIA Szk. Podst. Nr 2 oraz wszystkie dzieci klas III ze Szkoły Podst. Nr 1 w sobotę 18 maja o godz.10.00 i Grupa II –   dzieci klasy III B ze Szk. Podst. Nr 2, ze Szkoły Katolickiej i z Łapalic w sobotę 18 maja o godz.12.30. Zapraszamy na spotkania: dla  I Grupy w środę 24 kwietnia o godz.16.00 a dla II Grupy w środę 24 kwietnia o godz.17.00, serdecznie też prosimy, aby przynajmniej jedno z rodziców, było obecne z dzieckiem. Prosimy wszystkich  o modlitwę w intencji dzieci przygotowujących się do I Spowiedzi Świętej i I Komunii Świętej oraz ich Rodzin.

10. Dzisiaj  zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Historii Kościoła”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”  i inne czasopisma.  

11. Msza  Święta: z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o dalsze Boże błog., i opiekę Matki Bożej, o zdrowie dla VIII Róży Ojców, ich Rodzin oraz dla Kapłanów naszej Parafii  we wtorek o godz.7.00.

12. Trwa w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 18.00 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły peregrynacji na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii.  

13. W minionym czasie odeszła po nagrodę do Pana śp. Stanisława Grzebyta z ul. Chmieleńskiej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

14. Bóg zapłać za ofiary złożone w czasie kolekty inwestycyjnej w ubiegłą niedzielę, które wyniosły 8537 zł i 5 euro.

15. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek przed kościołem na cele charytatywne.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– we wtorek, 23 kwietnia – św. Wojciech, biskup Pragi oraz misjonarz na Węgrzech, a także w Polsce, który wyruszył z misją ewangelizacyjną do pogańskich Prus, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
– w czwartek, 25 kwietnia – św. Marek, Ewangelista, towarzyszący najpierw Apostołowi Pawłowi w jego misyjnych podróżach, a potem Szymonowi Piotrowi, którego katechezę spisał w swojej Ewangelii.

Prawdziwa miłość polega na składaniu ofiary ze swojego życia. Wracamy do naszych domów umocnieni udziałem we Mszy Świętej – niech doświadczenie spotkania się z żywym Bogiem pomoże nam w obdarowywaniu innych ofiarną miłością.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

                                                                                                            Wasi Duszpasterze