Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 28.04.2024

V Niedziela Wielkanocna

Dz 9,26-31 Gorliwość nawróconego Szawła
1 J 3,18-24 Miłujmy czynem i prawdą
J 15,1-8 Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity

Zgodnie z Ewangelią według Świętego Jana to właśnie Wieczernik stał się miejscem, w którym Jezus wygłasza wobec Apostołów mowę pożegnalną. Jest to swoisty testament Pana, który obrazuje On przykładem winnego krzewu i latorośli. Zaczerpnięty z codzienności motyw winnicy jest często przywoływany na kartach Pisma Świętego, dlatego też był czytelnym znakiem dla zgromadzonych w Wieczerniku. Aż dwukrotnie Jezus określa się tytułem: „Ja jestem krzewem winnym”. Formuła „Ja jestem” przywołuje na myśl Imię Boga z Księgi Wyjścia. Jezus przejmuje Imię Ojca, czyniąc się Panem Nowego Przymierza, w którym Zbawiciel zawiązuje ścisłą relację ze swym ludem. Każdy wszczepiony w miłość i naukę Pana jest niczym wybujała latorośl, która czerpie z Niego swe życiowe siły. W czasie liturgii słowa umacniajmy i pogłębiajmy naszą relację z Jezusem.

1. Alegoria o winnym krzewie przypomina, jak ważne dla Jezusowego ucznia jest trwanie w zjednoczeniu ze swoim Mistrzem. Pamiętajmy o tym zawsze i wszędzie i nie zapominajmy nigdy o codziennej modlitwie i coniedzielnej Eucharystii, bo stąd czerpiemy siłę do pięknego i uczciwego życia.

2. Dzisiejsza – ostatnia niedziela kwietnia jest Ogólnopolską Niedzielą Modlitw za Kierowców i wszystkich poruszających po drogach. Niech nasza wspólna modlitwa owocuje rozwagą, większym rozsądkiem i mądrością w czasie naszych pieszych, rowerowych czy samochodowych wojaży – bo przecież coraz cieplejsze dni   zachęcają do różnych wycieczek, zatem starajmy się być bezpiecznymi użytkownikami dróg i pojazdów mechanicznych.  

3. W poniedziałek zapraszamy do modlitwy w intencji Europy w dniu święta jej patronki, Świętej Katarzyny Sieneńskiej.  We wtorek naszą modlitwą ogarniemy również wszystkie ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane, w przypadający tego dnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.

4. W środę rozpoczynamy piękny miesiąc maj. W naszej polskiej tradycji to miesiąc szczególnej modlitwy razem z Maryją. Każdego dnia  będziemy odprawiali nabożeństwa majowe.  1 maja również przypada wspomnienie Świętego Józefa Rzemieślnika, zatem w czasie Mszy Świętych i nabożeństwa majowego będziemy się modlić za wszystkich pracujących i tych, którzy pracy poszukują.

5. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Matki Bożej:

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

6. We wtorek, 2 maja, przypada Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. W modlitwie pamiętajmy o naszych rodakach mieszkających poza granicami ojczyzny. Nie zapomnijmy także wywiesić flagi narodowej.

7. W piątek, 3 Maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Weźmy udział w liturgii tej uroczystości, dopisując w ten sposób kolejną kartę miłości naszego narodu do Maryi. Msze Święte jak w każdą niedzielę z odnowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu w czwartek o godz.18.00 Msza Święta już z Uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Burmistrz Kartuz i Zarząd Powiatu Kartuskiego zapraszają mieszkańców Kartuz do udziału w dniu 3 Maja w uroczystościach z okazji kolejnej Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą o godz.9.45 w kościele św. Kazimierza. 

8. W piątek, ze względu na przypadającą uroczystość, nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

9. Dzisiaj procesja wielkanocna przed mszą św. o godz.12.30, a w przyszłą niedzielę przed mszą św. o godz. 18.00.

10. Trwa w naszej parafii peregrynacja obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych rodzinach.  Zapraszamy do modlitwy za rodziny, które  obraz przyjmują, a w środę na Nowennę i Mszę Świętą na godz. 18.00 przynosimy obrazy i w kościele następne rodziny będą przejmowały obrazy MBNP. Szczegóły peregrynacji na dodatkowych kartkach informacyjnych i na stronie naszej Parafii.                                    

11. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty (oprócz piątku) o godz.7.30. 

12. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z spowiedzi świętej.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego” i innych czasopism.

14. Msze Święte: z prośbą o Boże błogosławieństwo dla naszych Kapłanów, Braci i Sióstr z Róży pw. Bł. Ks. Jerzego  Popiełuszki z Łapalic, ustąpienie wszelkich kataklizmów i nieszczęść oraz o pokój na świecie w poniedziałek o godz.18.00, O Boże błog. i opiekę Matki Bożej dla Sióstr I Róży Matek, ich Rodzin i Kapłanów naszej Parafii   w środę o godz.18.00, O zdrowie duszy i ciała, opiekę Maryi Matki Kapłanów, dary Ducha Świętego dla Ks. Łukasza Benkowskiego w dniu Urodzin oraz Kapłanów naszej Parafii oraz o pokój i opiekę NMP Królowej Polski dla naszej Ojczyzny w piątek o godz.18.00. 

15. W środę na godz.17.00 zapraszamy na nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny. 

16. W tym tygodniu dni eucharystyczne:  w czwartek   zapraszamy na Nowennę do Przemienienia Pańskiego na godz.17.00, w piątek w piątek przypada Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, Bożemu Sercu zawierzamy się przez Serce naszej Matki i Królowej,; w sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy naszych Chorych z posługą sakramentalną.

17. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.13.30 Uroczysty Chrzest Święty – nauka przed Chrztem dla rodziców i rodziców chrzestnych w sobotę o godz. 17.00 w spowiednicy.
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich Wspólnot Parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka
  • W sobotę przypada wspomnienie Świętego Floriana, męczennika, patrona strażaków. To także pierwsza sobota miesiąca. Po wieczornej Mszy odprawimy nabożeństwo majowe i odmówimy Różaniec, powierzając w nim intencje strażaków i wszystkich spieszących z pomocą podczas pożarów, powodzi czy innych klęsk żywiołowych i zakończymy Apelem Jasnogórskim.  

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
– w poniedziałek, 29 kwietnia – św. Katarzyna ze Sieny, dziewica, doktor Kościoła i patronka Europy, która odegrała w historii Kościoła i średniowiecznej Europy bardzo doniosłą rolę.
– w środę, 1 maja – św. Józef, ziemski opiekun Pana Jezusa, którego w tym dniu czcimy jako patrona i orędownika pracujących i poszukujących pracy.
– w czwartek, 2 maja – św. Atanazy Wielki z Aleksandrii, biskup i doktor Kościoła, jeden z wybitnych ojców Kościoła broniących bóstwa Chrystusa oraz autor znakomitych dzieł w obronie wiary.
– w sobotę, 4 maja – św. Florian, rzymski żołnierz i męczennik, patron i orędownik strażaków oraz hutników.

Czasami mamy problem, aby dostrzec działanie Pana Boga wokół nas. Może ciągle jeszcze za mało kochamy naszych bliźnich i dlatego nie widzimy, że Bóg jest w nich obecny!? Trzeba żyć miłością, aby każdy rozpoznał w nas uczniów Pana Jezusa.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej, wielkanocnej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej z Kartuskiego Raju polecamy Dzieci Pierwszokomunijne, ich Rodziny, Maturzystów, Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia.

                                                                                                                     Wasi Duszpasterze