Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 12.06.2022

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Prz 8,22-31 Mądrość zrodzona przed stworzeniem świata
Rz 5,1-5 Pokój z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym
J 16,12-15 Wszystko, co ma Ojciec, jest moje; Duch z mojego weźmie i wam objawi

Jesteśmy przyzwyczajeni do korzystania z informacji, do gromadzenia zasobów wiedzy, dlatego trudno nam otworzyć się na tajemnicę Bożej mądrości. Podobnie też ludzki umysł ma problem z przyjęciem tajemnicy Trójcy Świętej. Z pomocą w nauce rozumienia tajemnic Bożych przychodzi Duch Święty. Dzięki Niemu człowiek już w chwili chrztu otrzymuje niezatarty znak tajemnicy Osób Boskich. A odnawia swoją łączność z Trójcą, kiedy z wiarą kreśli na sobie znak krzyża, wymawiając Imiona Boskie. Pan sam stwarza nam drogę do spotkania z misterium swojej obecności, wielkości, świętości. A tą drogą jest liturgia Mszy Świętej. Tutaj prawdziwa rozkosz tkwi w poznawaniu, nie w poznaniu. Pozwólmy słowu Bożej mądrości przeniknąć do naszych serc i umysłów.

1. Uroczystość Trójcy Świętej wprowadza nas w niepojętą tajemnicę Boga. Jej wielkość przerasta nasze umysły, ale jednocześnie budzi zaufanie. Wszystko, co czynimy w życiu, czyńmy „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”, powierzając w ten sposób każdy nasz szlachetny zamysł wszechmocy Pana Boga. I oby wszystko w naszym życiu było czynione na chwałę Trójcy Świętej!

2. Dzisiaj zapraszamy do udziału w V-tym  Festynie Parafialnym ,,Podaruj  Swe  Serce  – Budujemy Kartuskie Hospicjum”  w tym roku również dla Kartuskiego Hospicjum, Bóg zapłać za składane ofiary do puszek na budowę Kartuskiego Hospicjum. Program szczegółowy znajdziemy w gablocie.

3. Jutro Dzień Fatimski– różaniec fatimski o godz.17.30 i po Mszy Świętej o godz.18.00 Procesja Fatimska do Parku św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy.

4. W   czwartek, 16 czerwca, w liturgii będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji na ulice naszej Parafii. W tym roku każda parafia kartuska będzie miała swoją Procesję Eucharystyczną.   Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i dla Ukrainy.  Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny. Przygotujmy cztery ołtarze, udekorujmy nasz parafialny wieczernik i nasze domy, mieszkania, a przede wszystkim otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

5. Msze Święte: o godz.6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00,  8.15, 9.30, 11.00, zaraz po zakończonej procesji i o godz.18.00. Po mszy św. o godz.11.00 wyruszy z kolegiaty Procesja Eucharystyczna – będziemy podążać ulicami: Klasztorna, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńska, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona i Klasztorna. Ołtarze: przy ul. Mickiewicza, przy ul. Chmieleńskiej, przy Kaplicy św. Brunona i przy Centrum Kultury. Przy każdym ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty.  W tę piękną uroczystość po raz drugi będziemy mogli we wspólnocie wszystkich mieszkańców Kartuz uczcić publicznie Pana Jezusa w Eucharystii wieczorem o godz.19.00 zapraszamy na WIECZÓR CHWAŁY do Parku Solidarności.   Po raz pierwszy w naszym mieście. Kartuski Wieczór Chwały, czyli rodzinny czas świętowania Bożego Ciała. Muzyczno-modlitewne uwielbienie Pana Boga pod hasłem „Jestem Twój Amen!”. Na plenerowej scenie wystąpi 20 osobowy chór dla Jezusa oraz zespół muzyczny. 16 czerwca, Boże Ciało, godz. 19.00, Park Solidarności w Kartuzach. Przyjdźmy, by wspólnie, radosnym śpiewem uwielbiać Jezusa. Burmistrz Kartuz, Kartuskie Centrum Kultury oraz Proboszczowie Kartuskich Parafii zaprasza

6. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków, zapraszamy na próbę we wtorek na godz.17.00 przy kościele.

7. Procesje eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św.  wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również  w niedzielę.  Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

8. Zapraszamy na nabożeństwa ku czci  Najświętszego Serca Pana Jezusa:   

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do piątku o godz.18.00
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

9. W środę zapraszamy na mszę św. w Kaplicy na Wzgórzu Wolności w intencji O powołania kapłańskie, zakonne i misyjne i o świętość i wierność Panu Bogu dla wszystkich powołanych o godz.19.00.

10. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach zwraca się z serdeczną prośbą o podejmowanie się przez Parafian funkcji rodziny zastępczej. Nie ma piękniejszego daru niż przyjęcie do swojego domu i serca dziecka pozbawionego opieki i miłości rodzicielskiej. Podarowanie Mu spokojnego, bezpiecznego dzieciństwa z dala od przemocy, chłodu, alkoholu i innych patologii współczesnego świata. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kartuzach od lat zaprasza kandydatów do sprawowania opieki zastępczej nad dziećmi. Jednakże wciąż jest więcej dzieci potrzebujących pomocy niż osób mogących  zapewnić im wsparcie. Dlatego głęboko liczymy, że osoby zrzeszone w Kościele Katolickim otworzą drzwi swoich domów oraz serc a dla tych najmłodszych, a tak doświadczonych przez los i ludzi. Pokładamy głęboką nadzieję, że właśnie wokół Parafii skupione są osoby o dużej otwartości na problemy innych, dobroci i wyrozumiałości dla ludzkich słabości i właśnie taka droga komunikacji zwiększy zasoby w zakresie zapewnienia pomocy i opieki zastępczej dla dzieci i młodzieży na terenie Powiatu.

11. Msza św.  +Małgorzatę Hirsz w 1 r.śm. oraz ++ z jej Rodziny, ++Księży z naszej Parafii, ++Siostry 40 Róży Matek i ich Rodzin  w środę o godz.7.00, Z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o  dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę  Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej dla Rodzin Kręgów Nowego Osiedla i Osiedla XX Lecia  w środę o godz.8.00, w intencji Wspólnoty Sychar w piątek o godz.18.00, w intencji członków Apostolstwa Dobrej Śmierci w sobotę o godz.8.00.

12. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma”  i innych czasopism.

13. W sobotę 18 czerwca zapraszamy do udziału w uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie, suma pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny na Placu św. Jana Pawła II o godz.12.00. Szczegóły na plakacie  w gablocie. Oto zaproszenie Księdza Biskupa Diecezjalnego do udziału w odpuście Matki Bożej Królowej Rodzin w Kościerzynie:

Siostry i Bracia,
W dniach od 22 do 26 czerwca w Rzymie odbędzie się Światowe Spotkanie Rodzin. Zapowiadając je, papież Franciszek mówił o nowej formule spotkania, aby każdy mógł w nim uczestniczyć również w diecezji. Ojciec Święty wzywał wówczas: „proszę was, abyście byli żywiołowi, aktywni, kreatywni, abyście organizowali się wraz z rodzinami, zgodnie z tym, co będzie miało miejsce w Rzymie”.

Odpowiadając na wezwanie papieża, zapraszam wszystkie rodziny diecezji pelplińskiej do Kościerzyny w dniu odpustu Matki Bożej Królowej Rodzin, 18 czerwca br. Suma o godz.12.00, przede wszystkim, aby dziękować Bogu za wstawiennictwem Maryi za naszych bliskich.

O znaczeniu rodziny nikogo z nas nie trzeba przekonywać. Doceniamy ją zwłaszcza wtedy, kiedy miłość, wsparcie, zaufanie i bliskość drugiego człowieka sprawia, że czujemy się kochanymi i wartościowymi. Doceniamy ją także w obliczu niebezpieczeństw, kiedy ktoś odchodzi lub cierpi. W ostatnim czasie jeszcze bardziej troszczymy się o najbliższych. Gdy ponad trzy miesiące temu zaczęły wybuchać bomby w Ukrainie, wielu zastanawiało się, jak ochronić współmałżonka, dzieci czy rodziców. Gdy empatycznie przyjmowaliśmy pod swój dach uchodźczynie z dziećmi, współodczuwaliśmy ich tęsknotę, ból rozstania oraz niepokój o walczących mężów, ojców i synów. Gdy dzisiaj patrzymy na tych, których Bóg postawił najbliżej nas, czujemy jednocześnie tkliwość i odpowiedzialność, wdzięczność i troskę. Chcemy chronić, wspierać i modlić się za nasze rodziny.

Przyjedźcie zatem, Siostry i Bracia, w sobotę, 18 czerwca do Kościerzyny, aby dziękować Panu za najbliższych oraz wypraszać dla swoich rodzin Boże błogosławieństwo. Zapraszam wszystkich, którzy obchodzą kolejną rocznicę małżeństwa, nieważne którą – ważne, że od roku, kilkunastu czy kilkudziesięciu lat jesteście razem. Zapraszam rodziny, które formują się we wspólnotach parafialnych, zwłaszcza zaangażowane w Domowy Kościół, Rodzinę Kolpinga i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Zapraszam także te rodziny, które przeżywają jakieś trudności, aby prosiły Boga o zrozumienie, że Miłość silniejsza jest niż gniew. Zapraszam narzeczonych, przygotowujących się do małżeństwa i tych którzy modlą się, aby spotkać przyszłą żonę lub przyszłego męża. Zapraszam wszystkich, dla których rodzina jest ważnym wymiarem życia.

Niech nasze diecezjalne świętowanie w Sanktuarium Królowej Rodzin, będzie umocnieniem w miłości rodzinnej, która – jak głosi hasło tegorocznego spotkania – jest powołaniem i drogą do świętości.

Ku temu z serca błogosławię
Wasz Biskup  
+ Ryszard Kasyna 

14. Duszpasterze Sanktuarium Sianowskiego zapraszają na Pielgrzymkę autokarową dnia 18 czerwca br. (sobota) na VIII Odpust Kaszubski ku czci Matki Bożej Pani Pomorza na Świętej Górze Polanowskiej. Wyjazd z Sianowa, z placu przy kościele o godz. 8.00. Koszt/os. 40 zł. Zapisy telefonicznie lub w biurze parafialnym lub po Mszach św. w Sianowie. Mile widziane sztandary i stroje kaszubskie. Serdecznie zapraszamy!

15. W długi czerwcowy weekend, czyli w dniach 17-19 czerwca 2022 r. w ramach OKTAWY BOŻEGO CIAŁA, w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Grzybnie, odbędzie się pierwsza edycja wydarzenia pod nazwą „Festiwal Dobrego Czasu”. Wydarzenie to skierowane jest przede wszystkim do narzeczonych, małżeństw i rodzin z dziećmi w każdym wieku, mając na celu promowanie ważnej roli rodziny oraz wartości chrześcijańskich we współczesnym świecie. Pragnieniem organizatorów jest, aby festiwal odbywał się co roku. Festiwal Dobrego Czasu stanowi doskonałą okazję na pogłębienie więzi zarówno w naszych rodzinach, jak i z Panem Bogiem. Z całego serca zachęcamy wszystkich do przybycia na to wydarzenie, aby móc przeżyć prawdziwie dobry czas! Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert  ewangelizacyjny zespołu JASTRA, w niedzielę  19 czerwca o godz. 15.45. Organizatorzy przewidzieli również możliwość spowiedzi świętej, adorację Najświętszego Sakramentu, pyszny poczęstunek oraz  liczne atrakcje dla dzieci. Kontakt w sprawie festiwalu Dobrego czasu – ks. Wojciech Klawikowski tel. 503972402.

16. W minionym czasie odeszły po nagrodę do Pana śp. Maria Brylowska  z ul. Kochanowskiego i śp. Jadwiga Jaworowska z Os. Sikorskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

17. W przyszłą niedzielę kolekta na remont naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 13 czerwca – Święty Antoni z Padwy (1195-1231), kapłan franciszkański i doktor Kościoła, wybitny kaznodzieja, patron osób i rzeczy zaginionych;
– wtorek, 14 czerwca – Błogosławiony Michał Kozal (1893-1943), biskup i męczennik zamordowany w obozie w Dachau;
– piątek, 17 czerwca – Święty Albert Chmielowski (1845-1916), zakonnik, który porzucił karierę artysty i poświęcił życie ubogim i odrzuconym.

Jest jeszcze wiele nieznanych nam prawd o Panu Bogu. Są sprawy, które trudno nam zrozumieć. Na najważniejsze pytania znajdujemy odpowiedź w Piśmie Świętym. Jeżeli pragniemy naszego Stwórcę jeszcze lepiej poznać, to zacznijmy szukać odpowiedzi nie tyle umysłem, co naszym sercem.
Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy głębokiej, z Bogiem Trójjedynym przeżytej Uroczystości Trójcy Przenajświętszej. Niech Bóg Jedyny w Trzech Osobach błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia.

Wasi Duszpasterze