Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 16.06.2022

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Rdz 14,18-20 Ofiara Melchizedeka
1 Kor 11,23-26 Eucharystia jest pamiątką śmierci Chrystusa
Łk 9,11b-17 Rozmnożenie chleba

Melchizedek, którego imię znaczy król sprawiedliwy był starotestamentalnym kapłanem Boga Najwyższego. Stanowi on figurę i zapowiedź Jezusa, prawdziwego Króla Sprawiedliwości, doskonałego Kapłana, który sam siebie składa Bogu w ofierze. Również chleb i wino, które wtedy były zwykłym posiłkiem dla Abrahama i jego ludzi, w rękach Jezusa stają się Jego Ciałem i Krwią. Z woli Jezusa i Jego mocą stają się pokarmem na życie wieczne dla wszystkich ludzi, aż do skończenia świata. Ten niezwykły cud dokonuje się podczas każdej Mszy Świętej. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w święto Eucharystii ta prawda wybrzmiewa jeszcze mocniej. Niech Słowo Boże przygotuje nasz umysł i serce na przyjęcie żywego Boga.

1. Dziś uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało.   To dzień, kiedy uroczyście wyznajemy naszą wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii. Z Chrystusem utajonym w Najświętszym Sakramencie wyjdziemy w uroczystej eucharystycznej procesji na ulice naszej Parafii. Będziemy dziękować Bogu za dar Eucharystii, będziemy prosić Chrystusa o błogosławieństwo i pokój dla Kościoła powszechnego, naszej Ojczyzny i dla Ukrainy.  Udział w tej procesji jest publicznym wyznaniem wiary w to, że Jezus jest wśród nas, w naszym życiu zawsze obecny – otwórzmy Jezusowi nasze serca, aby mogło je opromienić Jego błogosławieństwo.

2. Msze Święte: o godz. 6.30 w kaplicy w szpitalu, 7.00,  8.15, 9.30, 11.00, zaraz po zakończonej procesji i o godz.18.00. Po Mszy Świętej o godz.11.00 wyruszy z kolegiaty Procesja Eucharystyczna – będziemy podążać ulicami: Klasztorna, Wzgórze Wolności, Mickiewicza, Reja, Chmieleńska, Wzgórze Wolności, Plac św. Brunona i Klasztorna. Ołtarze: przy ul. Mickiewicza, przy ul. Chmieleńskiej, przy Kaplicy św. Brunona i przy Centrum Kultury. Przy każdym ołtarzu wysłuchamy okolicznościowego kazania. Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w szatach liturgicznych i idą przed dziewczynkami sypiącymi kwiaty.  W tę piękną uroczystość po raz drugi będziemy mogli we wspólnocie wszystkich mieszkańców Kartuz uczcić publicznie Pana Jezusa w Eucharystii wieczorem o godz.19.00 zapraszamy na WIECZÓR CHWAŁY do Parku Solidarności.   Po raz pierwszy w naszym mieście. Kartuski Wieczór Chwały, czyli rodzinny czas świętowania Bożego Ciała. Muzyczno-modlitewne uwielbienie Pana Boga pod hasłem „Jestem Twój Amen!”. Na plenerowej scenie wystąpi 20 osobowy chór dla Jezusa oraz zespół muzyczny. 16 czerwca, Boże Ciało, godz. 19.00, Park Solidarności w Kartuzach. Przyjdźmy, by wspólnie, radosnym śpiewem uwielbiać Jezusa. Burmistrz Kartuz, Kartuskie Centrum Kultury oraz Proboszczowie Kartuskich Parafii zapraszają serdecznie.

3. Dziewczynki pierwszokomunijne i rocznicowe, ale też i młodsze i starsze zapraszamy do sypania kwiatków w dzisiejszą uroczystość oraz w czasie całej Oktawy.

4. Procesje Eucharystyczne wokół naszego kościoła będą się odbywały codziennie po mszy św. wieczornej przez całą tak zwaną oktawę Bożego Ciała, również  w niedzielę do piątku N.S.P.J. włącznie. Nie sprawiajmy Chrystusowi zawodu obojętnością, wykrętem czy lenistwem. Jak On pragnie być blisko nas, tak my przychodźmy jak najczęściej do Niego.

5. W bieżącym roku zakończymy trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce realizowany po hasłem: „Eucharystia daje życie”.

6. Jako owoc tego pięknego, choć niełatwego czasu ze względu na pandemię, pragniemy podjąć w życiu naszych wspólnot i indywidualnym wśród duchownych, osób konsekrowanych i wiernych świeckich naszej diecezji, proces odnowienia pobożności eucharystycznej. Zostanie on zapoczątkowany w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, poprzez:
-krótkie rozważania podczas procesji przy czterech ołtarzach
-we wszystkich parafiach naszej diecezji zaproszenie wiernych w godzinach wieczornych w uroczystość Bożego Ciała na przynajmniej 45 minutową Adorację Najświętszego Sakramentu.   

7. Ponadto od uroczystości Bożego Ciała we wszystkich parafiach naszej diecezji, również i w naszym kościele, na stałe wyznaczony będzie dzień tygodnia, w późniejszych godzinach wieczornych, ze względu na czas ich powrotów z pracy do domów, cotygodniową 45 minutową Adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy, z równoczesną posługą kapłana w konfesjonale. W Kolegiacie będzie to każdy czwartek – dzień upamiętniający ustanowienie Przenajświętszej Eucharystii odsłaniającej Oblicze Boga, Największej Miłości utajonej wśród nas w Najświętszym Sakramencie po Mszy Świętej o godz.18.00 i trwać będzie do godz.19.30.

8. Również od września 2022 roku do czerwca 2023 roku Wydział Duszpasterski przygotuje krótkie rozważania na temat Eucharystii, które będą poprzedzać celebrację każdej niedzielnej Mszy świętej w parafiach.

9. Dziś 16 ty dzień miesiąca – modlimy się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

10. Zapraszamy na spotkanie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania w poniedziałek po mszy św. Będzie to ostatnie spotkanie przed wakacjami, następne we wrześniu. Prosimy zabrać ze sobą indeksy.

11. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Apostolstwa Chorych”, kalendarzy na przyszły rok wydanych przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia w cenie 15 zł i   jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”.

12. Biuro Radia Maryja w Kartuzach przy Parafii św. Kazimierza w Kartuzach zaprasza na XXXI Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Częstochowy w dniu 10 lipca – wyjazd 9.07 o godz.22.00 sprzed dworca PKP w Kartuzach powrót 10.07. w godzinach nocnych. Koszt 150 zł. Zapisy w biurze radia Maryja w Kartuzach we wtorki i piątki w godz.9.00-11.00, a także pod nr tel.: Terenia: 695973912 i Elżbieta:691858460.

13. Kuria Pelplińska uprzejmie informuje, że biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 17 czerwca br.

14. W tym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana z naszej parafialnej wspólnoty: śp. Kazimierz Konkol  z ul. Prokowskiej – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia i jedności, a wszystkich naszych bliskich Zmarłych polecajmy Bożemu Miłosierdziu – Dobry Jezu….

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej Uroczystości Bożego Ciała. Sercu Bożemu i Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy wszystkich przybywających do Kartuskiej Kolegiaty.

Wasi Duszpasterze