Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 26.06.2022

 XIII Niedziela Zwykła

1 Krl 19,16b.19-21 Powołanie Elizeusza
Ga 5,1.13-18 Postępowanie według ducha daje wolność
Łk 9,51-62 Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

Bóg stawia nas w konkretnym miejscu, wśród konkretnych ludzi, z którymi mamy kroczyć do zbawienia. Klucz naszego chrześcijańskiego życia, symbol i syntezę wszystkich naszych życiowych poczynań stanowi „bycie w drodze”. Pokonujemy mniejsze lub większe odległości, aby dotrzeć do upragnionego celu. Podobnie jak Jezus, który zmierza do Jerozolimy. W swojej wędrówce przeżywa różne trudności, jak choćby brak gościnności Samarytan. Spotyka też kandydatów na swoich uczniów. Każde z tych spotkań z Jezusem ilustruje doniosłość sprawy królestwa Bożego oraz potrzebę oddania się tej sprawie ludzi, którzy mają być jego zwiastunami i głosicielami.

1. Serdecznie pozdrawiamy Wszystkich Parafian i miłych Gości, spędzających wakacje na kaszubskiej ziemi. Niech trwające wakacje, zwłaszcza naszych dzieci i młodzieży, staną się okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno ziemi przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej, która jest źródłem ożywczej łaski, przynosi pokój i zbawienie. Zaproszeni są wszyscy, a najbardziej ci, którym wydaje się, że są niegodni. Pan Bóg w każdym człowieku może dokonać nowego stworzenia. Dbając o ciało, zadbajmy także o naszego ducha. Zadbajmy, aby nasza wspólnota z Panem Bogiem i bliźnimi ciągle się pogłębiała.

2. Kończy się czerwiec –  zapraszamy na ostatnie nabożeństwa czerwcowe:

  • w kościele po mszy św. wieczornej dla całych rodzin 
  • w kaplicy na Wzgórzu Wolności od poniedziałku do czwartku o godz.18.00
  • w Łapalicach przy krzyżu: w niedziele o godz.14.00, a w dni powszednie o godz.18.00

3. Natomiast lipiec w dawnej tradycji Kościoła poświęcony był czci Przenajświętszej Krwi naszego Zbawiciela. Zachęcamy do indywidualnego odmawiania Litanii do Najdroższej Krwi Chrystusa Pana. 

4. W środę, 29 czerwca, przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Msze Święte w tym dniu o godz.7.00, 8.30, 11.00 i 18.00. W kalendarzu liturgicznym czcimy ich razem, bo są dwoma wielkimi filarami, na których wsparty jest Kościół rzymski. Tradycja głosi, że ponieśli śmierć męczeńską tego samego dnia. Ich wstawiennictwu będziemy polecać Bożej opiece wierzących, zwłaszcza pasterzy Chrystusowej owczarni. Swoimi modlitwami obejmijmy również papieża Franciszka – Piotra naszych czasów. Kolekta w tym dniu na Stolicę Apostolską.

5. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.

6. W tym tygodniu dni eucharystyczne: w piątek po mszy św. o godz.7.00 adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego,  spowiedź św. od godz.16.00, szczególnie zapraszamy dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii św. i młodzież przygotowującą się do bierzmowania, po Mszy Świętej o godz.16.30 adoracja Najświętszego Sakramentu do godz.18.00. Nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po Mszy Świętej o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną. 

7. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Pielgrzyma” i „Gościa Niedzielnego”.    

10. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na inaugurację Jubileuszowego XL Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Marek Stefański – organy i Chór „Cartusia” pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 24 lipca.

11. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Grupa Kartuska rozpocznie pielgrzymowanie w piątek, 29 lipca Mszą Świętą o godz. 7.00. w Kolegiacie.

12. Msza Święta  z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o  dalsze Boże błog., zdrowie i opiekę  Matki Bożej dla Siostry Renaty Lademan i jej Rodziny z okazji 70 Urodzin od 40 Róży Matek w niedzielę o godz.7.00.   

13. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Jadwiga Sieradzka  z Os. XX Lecia, śp. Celina Borkowska z Leźna, śp. Genowefa Kapica z Os. XX Lecia, śp. Anna Rychert z Os. XX Lecia i śp. Henryk Masternak z Osiedla XX Lecia – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– wtorek, 28 czerwca – Święty Ireneusz (ok. 130-202), biskup i męczennik;
– środa, 29 czerwca – Święci Apostołowie Piotr i Paweł, gorliwi głosiciele Ewangelii i męczennicy za wiarę w Chrystusa, filary wspólnoty Kościoła.

Wakacje dają nam jeszcze więcej możliwości spotkania z Panem Bogiem na Mszy Świętej. Warto dobrze wykorzystać ten czas, aby odpowiedzieć na powołanie i zbliżyć się jeszcze bardziej do Pana Jezusa.
Naszym Drogim Parafianom, miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy głębokiej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Wszystkich, którzy rozpoczęli wakacje, polecamy opiece Matki Bożej. Zachęcamy do dobrego wykorzystania czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Przypominamy, że nigdy nie powinno być wakacji od Pana Boga. Modlimy się o szczęśliwe i bezpieczne dni odpoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Niech Bóg błogosławi solenizantom i jubilatom tego tygodnia  –  Szczęść Boże!                                

Wasi Duszpasterze