Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 03.07.2022

XIV Niedziela Zwykła

Iz 66,10.12-14c Radość ery mesjańskiej
Ga 6,14-18 Krzyż Chrystusa chlubą chrześcijan
Łk 10,1-12.17-20(Łk 10,1-9) Pokój królestwa Bożego

Jezus uczy nas, że musimy prosić o tych, którzy będą głosić królestwo Boże. Zazwyczaj słowa te odnosimy do księży, zakonników, sióstr zakonnych czy katechetów świeckich. Warto jednak zauważyć, że Jezus kieruje te słowa nie do ścisłego grona Dwunastu Apostołów, ale wyznacza jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch uczniów. Głoszenie Dobrej Nowiny nie jest zarezerwowane wyłącznie dla wybranych. Każdy uczeń Jezusa ma o Nim świadczyć, aby inni uwierzyli. Nie można znać Jezusa i o Nim nie mówić. Nie można być ochrzczonym i żyć tak, jakby to nie miało wpływu na nasze życie. Mamy dzielić się swoją wiarą, ponieważ ona umacnia się wtedy, gdy jest przekazywana. Wsłuchani w Słowo Boże umacniajmy się w wierze, by głosić ją swoim życiem.  

1. Radość spotkania z Chrystusem podczas niedzielnej Eucharystii rozpala serca wierzących nową gorliwością w podążaniu drogami wiary. Niech wolny od wielu codziennych obowiązków czas wakacji i urlopów pozwoli nam jeszcze głębiej przeżywać spotkania z Panem. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Pana Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia. Pamiętajmy też, że nie ma urlopów od modlitwy, Mszy Świętej i zachowywania Bożych przykazań. Niech nie dyspensuje nikogo od uczestnictwa w Eucharystii ani odległość od kościoła, ani niezorientowanie w rozkładzie nabożeństw. Po przyjeździe na wakacje od razu dowiedzmy się, gdzie jest świątynia i o której godzinie są Msze Święte. Uczestnictwo w niedzielnej liturgii niech ma dla nas w okresie urlopów charakter szczególnego świadectwa.   

2. W środę, 6 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionej Marii Teresy Ledóchowskiej. Ten dzień jest świętem patronalnym Apostolstwa Chorych w związku ze wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Uzdrowienia Chorych. W modlitwie będziemy polecać Bogu wszystkich chorych i cierpiących, a także tych, którzy leczą i pielęgnują chorych.

3. W środę na godz.17.00 zapraszamy na Nabożeństwo w intencji naszej Ojczyzny.

4. W czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00 zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy – nie będzie więc odtąd adoracji w I czwartki od godz.17.00.

5. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

6. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego” oraz jest jeszcze aktualny „Pielgrzym”.    

7. Dzisiaj na godz.19.00 na inaugurację Jubileuszowego XL Kartuskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: Marek Stefański – organy i Chór „Cartusia” pod dyrekcją Małgorzaty Kuchtyk. Serdecznie zapraszamy do udziału. Następny koncert będzie w niedzielę 24 lipca.

8. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę. Grupa Kartuska rozpocznie pielgrzymowanie w piątek 29 lipca Mszą Świętą o godz. 7.00. w Kolegiacie. Więcej informacji na profilu Facebook Grupy Kaszubskiej.  Zapraszamy  serdecznie do udziału we wspólnym pielgrzymowaniu. Przewodnikiem Grupy Kartuskiej będzie Ks. Tomasz Mizyk – wikariusz Parafii św. Wojciecha w Kartuzach.

9. Msza Święta  w intencji Ojca św., naszych Księży Biskupów, Kapłanów naszej Parafii, Ojca Jonasza oraz o powołanie kapłańskie, zakonne, misyjne, do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i do życia konsekrowanego w sobotę o godz.8.00.

10. W przyszłą niedzielę kolekta na nasze parafialne inwestycje.

11. W minionym czasie odeszli po nagrodę do Pana śp. Eugenia Bierawska  z ul. Chmieleńskiej, śp. Kazimierz Ebel z ul. Sambora i śp. Stanisław Brylowski z ul. Mickiewicza – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…

W tym tygodniu patronują nam:
– środa, 6 lipca – Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska (1863-1922), dziewica i zakonnica, patronka dzieł misyjnych w Polsce;
–  piątek, 8 lipca – Święty Jan z Dukli (1414-1484), franciszkanin, świątobliwy kapłan, wybitny kaznodzieja.

Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów i opieki Matki Najświętszej, a wyjeżdżającym na urlopy i wakacje – dobrego odpoczynku i szczęśliwych powrotów do domu.  
Naszym Drogim Parafianom,  miłym Gościom i wszystkim tak serdecznie związanym z Kartuską Kolegiatą życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Sercu Bożemu i Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  wszystkich przeżywających czas wakacji,  Osoby starsze i chore oraz Solenizantów i Jubilatów tego tygodnia. 

Wasi Duszpasterze