Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 31.07.2022

XVIII Niedziela Zwykła

Koh 1,2;2,21-23 Cóż ma człowiek z wszelkiego trudu swego?
Kol 3,1-5.9-11 Szukajcie tego, co w górze, zadajcie śmierć temu, co jest przyziemne
Łk 12,13-21 Marność dóbr doczesnych

W perspektywie nieuchronnej śmierci wszystko wydaje się marnością. Dlatego w pędzie życia warto zatrzymać się i zastanowić się nad tym, co nam umyka. Chodzi nie tylko o docenianie dobra, ale również o dostrzeżenie spotykającego nas zła. To pomaga w ochronie przed chciwością, która ostatecznie obraca się przeciwko człowiekowi. Bogactwo, które osiąga bogacz, izoluje go od ludzi, a majątek staje się bezużyteczny w chwili śmierci. Chciwość, która jest oznaką braku zaufania do Boga, stanowi rodzaj bałwochwalstwa. Sprzeciwia się miłości, która uczy, by chcieć się dzielić, dawać i ubogacać innych. Chciwy człowiek chce tylko brać, zagarniać i odbierać dla siebie. Słuchajmy słów Jezusa, który zachęca nas do bycia bogatym przed Bogiem.

1. Jutro rozpoczniemy  miesiąc abstynencji. Jako uczniowie Chrystusa podejmujemy to wyzwanie nie tylko jako ofiarę czy trud osobistego doskonalenia, ale także jako wyraz troski o polskie rodziny i młode pokolenia. Głęboko wierzymy, że nasze wyrzeczenie połączone z darem modlitwy przyczyni się do kształtowania trzeźwego społeczeństwa i będzie wsparciem dla upokarzanych przez problem alkoholowy.  Włączmy się  w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego, znajomego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję. Naszym orędownikiem w modlitwie o trzeźwość jest św. Maksymilian Maria Kolbe.

2. Jutro, 1 sierpnia, przypada 78. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Wszystkich, którzy oddali życie w obronie naszej ojczyzny, będziemy polecać w modlitwie miłosiernemu Bogu.

3. 1 sierpnia o godz. 17:00 spotkajmy się w Parku im. Danuty Siedzikówny (ul. 3 maja), by uczcić rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Po uroczystym upamiętnieniu zapraszamy na salę widowiskową Kartuskiego Centrum Kultury, na koncert zespołu Zdążyć przed Północą. Koncert będzie poświęcony poetom Powstania Warszawskiego. To muzyczna, wciągająca opowieść niosąca ze sobą przesłanie umiłowania miłości i wolności. Wstęp wolny.

4. Wtorek, 2 sierpnia, to dzień odpustu Porcjunkuli, związanego ze Świętym Franciszkiem z Asyżu. Odpust można zyskać od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Do warunków odpustu należą: nawiedzenie jakiejkolwiek parafialnej świątyni, odmówienie przynajmniej modlitwy Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo, stan łaski uświecającej, Komunia Święta, modlitwa  w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego oraz brak przywiązania do grzechu.

5. W czwartek, 4 sierpnia, przypada wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Przez jego wstawiennictwo dziękujemy Panu Bogu za dar kapłanów i ich posługę oraz prosimy o liczne i święte powołania kapłańskie także z naszej wspólnoty parafialnej.

6. W sobotę będziemy świętować tajemnicę Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Fakt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

7. Sierpień to miesiąc licznych pielgrzymek do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie na Jasną Górę. Zapraszamy wszystkich na pielgrzymi szlak, a także do włączenia się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wszystkich, którzy podejmą ten trud, polecamy Bogu przez ręce Matki Najświętszej.  

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. W środę zapraszamy do modlitwy w intencji Ojczyzny: o godz.17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i różaniec święty oraz czuwanie modlitewne.

10. W tym tygodniu dni eucharystyczne:

  • w czwartek   Bractwo Przemienienia Pańskiego zaprasza do wspólnego śpiewu Godzinek o Przemienieniu Pańskim na godz.17.00,  
  • zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia w spowiednicy.
  • w piątek po mszy św. o godz.7.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, spowiedź od godz.16.00, o godz.16.30 Msza Święta po której adoracja Najświętszego Sakramentu do rozpoczęcia Mszy Świętej o godz.18.00.
  • W sobotę – nabożeństwo pierwszo sobotnie: o godz.7.30 różaniec, a po mszy św. o godz.8.00 – nabożeństwo do Niepokalanego Serca N.M.P. W sobotę odwiedzimy Chorych z posługą sakramentalną.  

11. W przyszłą niedzielę:

  • Suma z liturgią w języku kaszubskim
  • godz.15.00 nabożeństwo różańcowe dla Róż Żywego Różańca i wszystkich wspólnot parafialnych i spotkanie III Zakonu św. Franciszka

12. W przyszłą niedzielę w naszej parafii będziemy gościć ks. Marcina Ciesielskiego misjonarza  z Ukrainy, który posługuje na Wołyniu w trzech parafiach oddalonych od siebie ok. 60 km. Będzie głosił kazania, a po Mszy Świętej będzie można złożyć ofiarę na utrzymanie parafii, posługi duszpasterskiej i pomoc wewnętrznym uchodźcom w tym jakże trudnym czasie wojny.

13. Dzisiaj zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, jest jeszcze aktualny „Pielgrzym” i inne czasopisma.

14. W przyszłą niedzielę na godz.19.00 na XL Kartuski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zaprasza Burmistrz Kartuz. Wystąpią: „Kameralnie z organami”Małgorzata Klorek – organy i O Bows Quartet: Magdalena Maniewska – obój, Alisa Kopac – skrzypce, Joanna Kravchenko – altówka i Weronika Kulpa – wiolonczela.Serdecznie zapraszamy do udziału.  Następny, ostatni już w tym roku, koncert będzie  15 sierpnia.

15. Miłośnicy poezji z powiatu kartuskiego, serdecznie zapraszają na II edycję Wieczoru Poetyckiego, pod hasłem: „Sen nocy letniej„, która odbędzie się w najbliższy czwartek, 4 sierpnia, o godzinie 18.00 w ogrodzie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Tym razem ukoimy się „snem zapomnienia” na wzór bohaterów komedii Szekspira. Z dala od krzyku tego świata, przywołamy to co najcichsze: spokój, rozterki, miłość, kalejdoskop emocji… Szczegóły na naszej facebookowej stronie: https://www.facebook.com/WieczorPoetycki Zapraszamy!

16. Msza św. za  wstawiennictwem  Matki Bożej Anielskiej w intencji Chorych z naszej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Chorych z naszych Rodzin we wtorek o godz.18.00,  w intencji Bractwa Przemienienia Pańskiego w sobotę o godz.18.00,

17. W minionym czasie odeszli  po nagrodę do Pana śp. Gabriela Socha z ul. Wzgórze Wolności, śp. Ludomiła Wierzyńska z Os. XX Lecia i śp. Stanisław Foltyn z ul. Bielińskiego – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych drogich Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

W tym tygodniu patronują nam:
– poniedziałek, 1 sierpnia – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, założyciel wspólnoty redemptorystów;
– czwartek, 4 sierpnia – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, patron proboszczów.

Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy miłego pobytu na Kaszubach, dobrymi życzeniami obejmujemy wszystkich sierpniowych jubilatów i solenizantów; a nas wszystkich niech wspiera Boże błogosławieństwo w naszych codziennych poczynaniach – Szczęść Boże!

Wasi Duszpasterze