Ogłoszenia duszpasterskie na dzień 21.08.2022

XXI Niedziela Zwykła

Iz 66,18-21 Powszechność zbawienia
Hbr 12,5-7.11-13 Kogo Bóg miłuje, kogo karci
Łk 13,22-30 Królestwo Boże dostępne dla wszystkich narodów

Bóg pragnie zbawienia wszystkich ludzi. Pokazuje jednak, że Boskie działanie potrzebuje ludzkiej współpracy. Dlatego Jezus zachęca swoich słuchaczy, by wchodzili przez ciasne drzwi, ciasną bramę. I sam o sobie mówi, że jest bramą. Wysiłki wejścia do królestwa Bożego zakładają dobre wykorzystanie czasu, a także troskę o innych. Świadomość bycia „ostatnim” wskazuje na serce pozbawione samowystarczalności i przepełnione zaufaniem do Boga. To akceptowanie swojego życia i jego przeciwności, a jednocześnie ufność w moc Bożą. W naśladowaniu Jezusa nie chodzi bowiem o jakąś zewnętrzną pobożność, ale przemienione serce, które okazuje miłosierdzie, łagodność i pokorę.  Pozwólmy Słowu Bożemu dotrzeć do naszego serca i umysłu.

1. Dziś dwudziesta pierwsza niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się we wspólnocie Kościoła, abyśmy wśród zmienności świata tam wznieśli nasze serca, gdzie są prawdziwe radości (kolekta mszalna). Niech wśród naszych codziennych obowiązków tego tygodnia nie zabraknie troski o bliskość Pana i wartości nieprzemijające. 

2. Jutro, 22 sierpnia, w liturgii przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Maryję możemy nazywać Królową, ponieważ jest Matką Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata. Modlimy się, abyśmy za Jej wstawiennictwem osiągnęli chwałę przygotowaną dla nas w Królestwie niebieskim.

3. We wtorek, 23 sierpnia, decyzją Parlamentu Europejskiego z 2008 roku obchodzony jest  Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W Polsce obchodzony od 2011 roku. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich ofiarach totalitarnych rządów, prosząc, aby miłosierny Bóg obdarzył ich łaską życia bez końca.

4. Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. 

5. W środę, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.

6. W piątek Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, czczonej jako Królowa Polski i główna Patronka naszego Narodu, skłania nasze serca ku jeszcze większemu zawierzeniu Jej naszych losów. Św. Jan Paweł II na Jasnej Górze powtarzał, że tu bije serce narodu. Wsłuchani w słowa Maryi: uczyńcie wszystko, co wam mówi mój Syn, starajmy się wiernie wypełnić Jej wskazania. Zapraszamy na Msze św. o godz.: 7.00, 8.30, 11.00 i 18.00; w czasie Mszy świętych będziemy odnawiać Jasnogórskie Śluby Narodu, w Prokowie o 11.00 suma odpustowa.

7. Msza św. z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej z Kartuskiego Raju i zdrowie dla Ks. Prałata Piotra Tislera z ok. Urodzin i Imienin  od wszystkich Wspólnot naszej Parafii w środę o godz.8.00,  o Boże błog. i opiekę Matki Bożej i zdrowie dla Sióstr z 42 Róży Matek w środę o godz.8.00, ++Braci z I Róży Ojców i ++ z ich Rodzin, ++Kapłanów z naszej Parafii i wszystkie dusze w czyśćcu cierpiące w środę o godz.18.00, z podziękowaniem za otrzymane łaski, z prośbą o zdrowie, Boże błog. i opiekę Matki Bożej  w niedzielę o godz.8.15. 

8. Zapraszamy na Różaniec Błagalny o ustanie epidemii oraz o pokój w Ukrainie codziennie od poniedziałku do soboty o godz.7.30.

9. Zapraszamy na adorację Pana Jezusa w  Najświętszym Sakramencie w czwartek po Mszy Świętej o godz.18.00, która trwać będzie do godz.19.30. W tym czasie można skorzystać z Sakramentu Miłosierdzia.  

10. Zachęcamy do nabycia nowego nru „Gościa Niedzielnego”, „Pielgrzyma” i „Apostolstwa Chorych”.

11. Bóg zapłać za złożone ofiary na cele inwestycyjne, które wyniosły 8275 zł, 5 dolarów i 5 koron.

12. W przyszłą, ostatnią niedzielę miesiąca zbiórka do puszek na cele charytatywne przed kościołem.  

13. W minionym tygodniu odszedł po nagrodę do Pana śp. Klemens Wencel z ul. Sambora  – bliskim składamy serdeczne wyrazy współczucia, a wszystkich naszych Zmarłych  polecamy Miłosierdziu Bożemu – Dobry Jezu…  

 W tym tygodniu patronują nam:
– środa, 24 sierpnia – Święty Bartłomiej Apostoł, nazywany Natanaelem, ewangelizator Indii i Armenii;
– sobota, 28 sierpnia – Święta Monika (354-430), matka Świętego Augustyna.

Naszym Drogim Parafianom i miłym Gościom życzymy miłej, z Bogiem przeżytej niedzieli. Matce Bożej, Pani Naszej – Matce i Królowej  z Kartuskiego Raju  polecamy  dzieci i młodzież na ostatnie już dni wakacji, a solenizantom i jubilatom świętującym w tym tygodniu życzymy zdrowia, Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu. 

Wasi  Duszpasterze